A világ jelenlegi leggazdagabb embere, Elon Musk követőihez fordult a Twitteren szombaton, hogy nyilatkozzanak, mit tegyen részvénycsomagjával. A követők száma nem kevés: 62,5 millió, vagyis kicsit több mint Olaszország és kevesebb mint Franciaország lakóinak száma. A meglepő lépésekkel nem ritkán előálló üzletember mindazonáltal az eredményt nem tekinti kötelező érvényűnek, csak irányadónak, mivel opciók révén a rövidesen birtokába kerülő részvények egy részét mindenképpen el szeretné adni.
Musk már korábban említette, hogy véleménye szerint már túl magas a részvényár, de ennek ellenére tovább emelkedik (vélhetően pont azért, mert sokan esést várva short pozíciókat nyitottak, de mivel az ár tovább emelkedik, a korábbi shortosok nem bírják a további veszteséget, és zárásra kényszerülnek, azaz nagy összegben kell részvényt vásárolniuk, még feljebb hajtva az árat).
A részvény valóban csillagászati magasságokban van fundamentális alapon, ezért teljesen logikus, hogy Musk a lejáró opciók révén nemsokára birtokába kerülő jelentős részvénycsomag kisebb-nagyobb hányadát el akarja adni, noha ezután 53 százalék adót kell fizetnie (a világ leggazdagabb embere esetében ezt nehéz lenne igazságtalannak minősíteni). Az opciókat pedig a lejáratig le kell hívnia, hisz csak ekkor kerülnek birtokába a részvények, mivel az opció egy jog, hogy egy adott napig adott mennyiségű részvényt adott áron megvásároljon (az ár alig több mint hat dollár, miközben a piaci ár jelenleg 1200 dollár körüli).
Az elmúlt napokban egyébként a Tesla igazgatótanácsának jelenlegi és korábbi tagjai is eladtak részvényeikből és opcióikból, látva a részvény meredek emelkedését, és figyelembe véve túlárazottságát. A papír 34 százalékkal emelkedett az elmúlt hetekben azt követően, hogy bejelentették: a Hertz autókölcsönző 100 ezer Teslát vásárol flottájába.
Musk kérdése a Twitteren követőihez úgy szól, hogy eladja, vagy megtartsa összes Tesla részvényének tíz százalékát, amiből nem derül ki, hogy ez az opciókból származó részvényekkel együtt, vagy azok nélkül számolt tulajdonára vonatkozik.
Hogy pontosan mennyi részvénye van, azt pontosan nem tudni, az utolsó adat múlt év végéről van, amikor a Tesla részvényeinek 22,4 százalékát birtokolta.
Ha a mostani opcióiból származó részvényeket eladja, ez körülbelül két százalékkal növeli a közkézhányadot, ami nagyságrendileg a 22,4 százalék tizede, így nem kizárt, hogy a kérdés erre a csomagra vonatkozik.
Borítókép: Elon Musk (Fotó: MTI/EPA/DPA-Zentralbild/Patrick Pleul)