Javulást érzékelnek anyagi helyzetükben a magyar háztartások

A lakosság konjunktúraérzete javult decemberben, a vállalkozásoké ugyanakkor enyhén csökkent.

Magyar Nemzet
2021. 12. 20. 11:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háztartásokat ismét javuló konjunktúraérzet jellemezte decemberben, a vállalkozásoké ugyanakkor még kismértékben romlott – közölte decemberi felmérésének összegzésében a Századvég Konjunktúrakutató. A –100 és +100 közötti skálán értelmezett konjunktúraindex értéke a lakosságnál –6,8-ről –4,2-re emelkedett, míg a vállalatoknál –2,6-ről –3,7-re esett vissza. Érdekesség, hogy eltérően alakult a gazdasági környezet megítélése: a vállalkozásoknál romlott, a háztartásoknál javult. A négy lakossági alindex közül három javulni tudott a novemberihez képest. 

Az eredményekből jól látható, hogy a háztartások konjunktúraérzetének további javulását nagyban segíthetné az infláció mérséklődése. 

A lakossági konjunktúraindex három alindexe javult, egy pedig romlott az előző hónaphoz képest. 

  • Legkedvezőbbnek továbbra is a foglalkoztatási helyzetet ítélték a háztartások, ennek alindexe kismértékben, +4,6-ről +6,2-re emelkedett.
  • A legnagyobb mértékben, 4,7 ponttal az anyagi helyzet megítélése vált kedvezőbbé, az ezt leíró alindex értéke –3,8-re változott.
  • A gazdasági környezet alindexe –9,1-ről –5,9-re emelkedett.
  • A legkedvezőtlenebb továbbra is az infláció megítélése, az ezt leíró mutató –41,2-ről –47,4-re csökkent – ami a legalacsonyabb érték a felmérés kezdete óta – összhangban az infláció elmúlt hónapokban tapasztalt gyorsulásával.

a lakossági adatokon jól látszik a hiteltörlesztési moratórium részleges kivezetésének hatása, ami egyben az anyagi helyzet jobbra fordulását is jelenti, hiszen a háztartások eladósodottsága mérséklődni kezdett. 

Míg novemberben csak 17,7 százalék mondta, hogy csökkent a hitelállománya az elmúlt évben, addig decemberre ez az arány 23,9 százalékra emelkedett. Eközben a hitellel nem rendelkező háztartások részaránya 66,5 százalékról 64,9 százalékra, a növekvő hitelállománnyal rendelkezőké pedig 12,0 százalékról 9,8 százalékra mérséklődött.

Az inflációnál nemcsak a múlt folyamatainak megítélése vált kedvezőtlenebbé, de a következő egyéves inflációt is magasabbra várják a megkérdezettek.

Azok aránya, akik szerint az infláció a következő egy évben a jegybanki célsávban, azaz kettő és négy százalék között marad, az előző havi 23 százalék után decemberben a megkérdezettek húsz százaléka várja, Ezzel szemben a négy-öt százalékos inflációra 18,5 százalék helyett 19,9 százalék számít, ennél is magasabbra pedig 35,5 százalék helyett 40,7 százalék.

A vállalati felmérésben három alindex értéke romlott, míg egyé javult decemberben az előző hónaphoz képest, összességében érdemi változás nem volt. 

  • Javulást az üzleti környezet megítélése mutatott, 0,4 ponttal –2,6-re emelkedett.
  • A legkedvezőbb továbbra is az iparági környezet megítélése, ennek mutatója +12,3-ről +10,6-re csökkent.
  • Kismértékben kedvezőtlen a gazdasági környezet megítélése, amely –5,5-ről –7,2-re csökkent.
  • Szintén némileg kedvezőtlen az ipari környezet megítélése, az index –4,1-ről –5,3-re mérséklődött.

Az egyes kérdések esetében az előző hónaphoz képest a válaszok eloszlása csak minimális mértékben módosult. 

A leginkább kedvező változás a következő egy évre vonatkozó beruházási hajlandóságnál tapasztalható. 

A válaszadók 38,9 százaléka jelezte decemberben, hogy beruházna a következő egy évben. Ez az arány novemberben 36,4 százalék volt. A decemberi 38,9 százalékos arány magasnak számít: a kérdőíves felmérés 2019. augusztusi indulása óta 2020 januárjában volt a legnagyobb, 43,2 százalék, előtte pedig 40 százalék körül ingadozott, azaz a vállalkozások beruházási hajlandósága már megközelítette a vírus előtti szintet.

A leginkább kedvezőtlen változás novemberről decemberre a rendelésállomány aktuális szintjével kapcsolatos: 

míg novemberben a megkérdezett vállalatvezetők 21,4 százaléka számolt be alacsony rendelésállományról, addig decemberre ez az arány 27 százalékra emelkedett. Az előző havi 62,3 százalék után a válaszadók 55,6 százaléka mondta, hogy a rendelésállománya az ilyenkor szokásos szinten alakul. 

A magas rendelésállománnyal rendelkezők aránya nem változott, 14,0 százalékot tett ki. A rendelésállomány megítélése összességében kedvezőtlenebb az elmúlt hónapokban mértnél, nagyjából a júliusi szinttel egyezik meg, míg a tavasszal mértnél pozitívabb.

Borítókép: a lakossági konjunktúraindex változása (Grafika: Századvég Konjunktúrakutató)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.