A piacokon a termelők kilónként 3 és 4,5 ezer forint között árulták az üveges akácmézet.
Bross Péter elmondta: a nemzetközi piacon megemelkedett a természetes méz ára, ezért is mentek történelmi csúcsra a felvásárlási árak.Jelezte: virágmézből a tavalyi évhez hasonlóan az idén is hiány lesz, mert a termés már elment exportra.
Az OMME elnöke szerint a hordós export ismét 15 ezer tonna körül lesz. Kitért arra, hogy két éve megjelentek a polcokon az importmézek.
A kínai méztől ugyan még ódzkodnak a beszállítók, de az ukrán méz már megjelent a hazai mézkiszerelőknél is.
A támogatásokkal kapcsolatban elmondta, hogy a magyar méhészeti ágazat évente csaknem hárommilliárd forint támogatást kap, ennek a felét az uniós, másik felét pedig a hazai költségvetés finanszírozza.
Fazekas Gyula, a Magyar Mézkereskedők és Mézcsomagolók Egyesületének elnöke úgy véli, hogy van még némi készlet a további áremelkedésre számító termelőknél, de – mivel az exportőrök 20 tonnánként adják el a mézet – félő, hogy ekkora mennyiséget nem tudnának hatékonyan, időre begyűjteni.
Ráadásul a méhészek által várt 2500 forintos árat már nem fizetik meg a vevők.
Borítókép: mézet árusító stand a tanyasi termékeket árusító Hold utcai piacon, amelyet 2014. május 14-én avattak fel Budapesten (Fotó: MTI/Marjai János)