Több mint ötvenmilliárd forintból példátlan mértékű boltfejlesztés zajlik a vidéki Magyarországon, ahol mintegy száz érintett településen 1500 kiskereskedelmi egység újul meg kormányzati támogatásból és a vállalkozói önerőkből a Magyar falu programban – hívta fel a figyelmet a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos.
A Somogy megyei Kastélyosdombón csütörtökön adták át a mintegy százmillió forintos beruházással megvalósult, boltot, kávézót és sörfőzdét is magába foglaló Dombó67 elnevezésű közösségi teret, ahol a távirati iroda tudósítása szerint Gyopáros Alpár elmondta:
a 2020-ban indult kisboltos programnak köszönhetően olyan üzletek újulnak meg, amelyek az elmúlt években, évtizedekben már nem is működtek.
A kormánybiztos szavai szerint a Magyar falu program célja, hogy a falvak lakosságának életminősége javuljon, úgy, hogy belátható időn belül legalább az alapszolgáltatások fejlődjenek olyan szintre, mint a városokban, és ezt olyan eszközökkel sikerüljön elérni, amilyeneket a települések lakosai igényelnek.
Az eseményen részt vett Lévai Anikó, a miniszterelnök felesége, aki az Ökumenikus Segélyszervezet jószolgálati nagykövete. A meghívottak előtt Gyopáros Alpár fontosnak nevezte azt is, hogy
a kistelepülésekre soha többé ne lehessen rányomni azt a bélyeget, amit a baloldal hangoztat, miszerint a falvakra nincs szükség, mert élhetetlenek.
– Azt szeretnénk elérni, hogy a kistelepülések népessége maradjon a faluban, ha szeretne. Ehhez olyan közszolgáltatásokat kell fejleszteni, mint az óvodai, bölcsődei, orvosi ellátás és a közlekedési infrastruktúra – fogalmazott. Hozzátette, hogy otthonteremtési támogatással, állami mellékúthálózati programmal, a falvakban szolgáltató piaci szereplők segítésével igyekeznek javítani a kistelepüléseken élők életminőségét.
Történelmi jelentőségű a Magyar falu program Szászfalvi László a térség KDNP-s országgyűlési képviselője szerint, aki megerősítette, hogy
hasonlóan komplex, ekkora nagyságrendű kezdeményezés még nem volt a magyar történelemben.
A képviselő szavai szerint a támogatási program megerősíti azt a gondolatot, miszerint a magyar vidék nélkül nincs magyar jövendő.
– A kistelepülések őrzik a nemzeti értékeket és azokat a hagyományokat, amelyekre Magyarország elmúlt ezer esztendeje épült – fogalmazott a politikus, megemlítve, hogy az újragondolt, közösségi térként kialakított kastélyosdombói bolt illeszkedik a Dráva környéke kerékpáros és ökoturisztikai fejlesztésébe.
– Ha valami jellemző lehet az ökumenikus segélyszervezetre, akkor az az, hogy közösséget tudott építeni maga köré – erről Lehel László, a Kastélyosdombón központot működtető Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója beszélt, aki azt hangsúlyozta, hogy az ember tudással, szívvel, ésszel, ambícióval és szeretettel csodákat tud tenni, leginkább akkor, ha megvan a képessége az összefogásra.
Az újonnan átadott közösségi tér fejlesztéséhez több mint hatvanmillió forintot nyertek el a Magyar falu program pályázatán. A sörfőzdében előállított sörhöz helyben termesztett komlót használnak fel, amivel nemcsak a helybélieket, hanem a szomszédos településeken élőket és a turistákat is vonzzák majd – fogalmazta meg reményeit Varga Attila bolttulajdonos.
Borítókép: Újjáélednek a szolgáltatások a vidéki kistelepüléseken, többek közt Vekerden. Fotó: Magyar Nemzet/Havran Zoltán