Elkészült a Magyar halgazdálkodási operatív program plusz (Mahop plusz), és a stratégia elfogadására is hamarosan sor kerülhet – derült ki Nagy István agrárminiszter képviselői kérdésre adott írásbeli válaszából. A tárcavezető tájékoztatása szerint a program egyik kiemelt prioritása a hazai akvakultúra külső hatásokkal szembeni ellenálló képességének javítása. A cél, hogy a különböző beruházásoknak köszönhetően a haltermelés a változó körülmények ellenére továbbra is jövedelmező üzletága legyen a magyar mezőgazdaságnak.
A Mahop plusz forrásaiból a tárca mintegy 9,6 milliárd forintot különített el erre a célra. A programban technológiaváltást célzó beruházásokra, innovatív megoldások bevezetésére, valamint a halastavak természetiérték-fenntartó szerepének támogatására szerezhetnek forrást a tógazdaságok.A tárcavezető szerint a halászati ágazat támogatása azért is nagyon fontos, mivel a halastavak az egyik leginkább környezet- és természetbarát állati fehérjetermelési módot jelentik, amelyek az élőhelyek és a biodiverzitás fenntartása mellett számos egyéb ökoszisztéma-szolgáltatást nyújtanak, és maximálisan kompatibilisek az Európai Unió zöldülő szakpolitikáival.
A kiemelt támogatásra nagy szüksége van az ágazatnak, ugyanis az idén minden korábbinál nagyobb mértékben sújtja az aszály a haltermelőket. A halastavak vízkészlete vészesen fogy, az utánpótlást az úgynevezett völgyzárógátas tavak esetében – amelyek főként a dunántúli régióra jellemzők – más módon nem tudják biztosítani a gazdálkodók.
Sziráki Bence, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal) ügyvezető igazgatója korábban lapunknak elmondta: soha nem látott vízhiány alakult ki a hazai tógazdaságokban, az elmúlt két év aszályos időjárása miatt a halastavak vízszintje számos helyen vészesen alacsonyra csökkent, s vannak vizek, amelyek teljesen kiszáradtak. A helyzetet súlyosbítja, hogy a termelőknek drasztikus költségnövekedéssel kell szembenézniük, ezért idén jelentősen visszaeshet a hazai haltermelés.