Háromoldalú megállapodást kötöttek Pilisborosjenőn a települést övező természet hatékonyabb védelme érdekében.
A Pilisborosjenő önkormányzata, a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Pilisi Parkerdő által csütörtökön aláírt egyezség szerint a Pilisi bioszféra-rezervátum működtetése érdekében közösen végzett, összehangolt tevékenységről döntöttek, amelynek eredményeképpen
25 hektáros örökerdő, új, a turizmust és a természetbarát erdőlátogatást segítő létesítmények jönnek létre.
Pilisborosjenő egyik legnagyobb értéke a falut ölelő természet, amelyet a fővárosi térségből érkező erdőjárók, turisták is élveznek.
A természetvédelmi-szakmai és turisztikai kérdéseket egyaránt érintő, friss szerződés alapján a felek kölcsönösen számíthatnak egymás szakértelmére és támogatására a térség élőhelyeinek védelemében, a turisztikai beruházásokban és a településfejlesztésben, valamint a szemléletformálásban.
A megállapodás szerint a Pilisi Parkerdő Zrt. Pilisborosjenő lakóövezetének határában 25 hektár cser és kocsánytalan tölgy főfafajú, kísérleti örökerdőt hoz létre, amelyben az erdő társadalmi szerepe, a klímaváltozás lassítása és a biológiai sokféleség megőrzése szempontjából is fontos kísérleteket, kutatást, beavatkozásokat végeznek.
A Pilisi Parkerdő ezenkívül a falu környéki erdőrészleten nemcsak átütemezi, lassítja az erdőgazdálkodás során tervezett fakitermelést, hanem annak széleit a tájképi szempontok figyelembevételével, organikusan alakítja ki.
A természetbarát erdőlátogatást segítő infrastruktúra és a túraútvonalak fenntartása és újak kijelölése, valamint a település bekapcsolása a meglévő, népszerű, kerékpáros- és lovashálózatokba – Pilis Bike, Pilis Ride – szintén az együttműködés keretében valósulhat meg.
Az aláírók közölték azt is, hogy a Duna–Ipoly Nemzeti Park a Pilisborosjenő környékén jelentős területeket borító feketefenyő visszaszorításában és őshonos fajokból álló növénytársulások létrehozásában vállalt szakmai koordinációs feladatot.
Borítókép: Több túraútvonal létesül a Pilisben. Fotó: Jónás Csaba