Tovább fejlesztik a Pilisi bioszféra-rezervátumot

Pilisborosjenő lakóövezetének határában 25 hektár cser és kocsánytalan tölgy főfafajú, kísérleti örökerdőt hoznak létre.

Magyar Nemzet
2022. 02. 03. 17:51
Pilisborosjenõ, 2020. augusztus 22. Belföldi turisták haladnak az Országos Kéktúra útvonalán a Kis-Kevély-hegy oldalában. A gyalogút mellett álló fán frissen festett kék csík turistajelzés. MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemû – különösen szerzõi jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó szerzõje/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelõssége e körben kizárt. Fotó: Jászai Csaba
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háromoldalú megállapodást kötöttek Pilisborosjenőn a települést övező természet hatékonyabb védelme érdekében. 

A Pilisborosjenő önkormányzata, a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Pilisi Parkerdő által csütörtökön aláírt egyezség szerint a Pilisi bioszféra-rezervátum működtetése érdekében közösen végzett, összehangolt tevékenységről döntöttek, amelynek eredményeképpen 

25 hektáros örökerdő, új, a turizmust és a természetbarát erdőlátogatást segítő létesítmények jönnek létre.

Pilisborosjenő egyik legnagyobb értéke a falut ölelő természet, amelyet a fővárosi térségből érkező erdőjárók, turisták is élveznek. 

A természetvédelmi-szakmai és turisztikai kérdéseket egyaránt érintő, friss szerződés alapján a felek kölcsönösen számíthatnak egymás szakértelmére és támogatására a térség élőhelyeinek védelemében, a turisztikai beruházásokban és a településfejlesztésben, valamint a szemléletformálásban.

Tovább fejlesztik a turisztikailag vonzó természetvédelmi területet. Fotó: Pilisi Parkerdő Zrt.

A megállapodás szerint a Pilisi Parkerdő Zrt. Pilisborosjenő lakóövezetének határában 25 hektár cser és kocsánytalan tölgy főfafajú, kísérleti örökerdőt hoz létre, amelyben az erdő társadalmi szerepe, a klímaváltozás lassítása és a biológiai sokféleség megőrzése szempontjából is fontos kísérleteket, kutatást, beavatkozásokat végeznek. 

A Pilisi Parkerdő ezenkívül a falu környéki erdőrészleten nemcsak átütemezi, lassítja az erdőgazdálkodás során tervezett fakitermelést, hanem annak széleit a tájképi szempontok figyelembevételével, organikusan alakítja ki. 

A természetbarát erdőlátogatást segítő infrastruktúra és a túraútvonalak fenntartása és újak kijelölése, valamint a település bekapcsolása a meglévő, népszerű, kerékpáros- és lovashálózatokba – Pilis Bike, Pilis Ride – szintén az együttműködés keretében valósulhat meg.

Az aláírók közölték azt is, hogy a Duna–Ipoly Nemzeti Park a Pilisborosjenő környékén jelentős területeket borító feketefenyő visszaszorításában és őshonos fajokból álló növénytársulások létrehozásában vállalt szakmai koordinációs feladatot.

 

Borítókép: Több túraútvonal létesül a Pilisben. Fotó: Jónás Csaba

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.