Folyamatos az ellátás a Barátság kőolajvezetéken keresztül, de a Mol-csoportnak elegendő csővezetéki kapacitása van ahhoz, hogy szárazföldi finomítóit – a százhalombattait és a pozsonyit – az Adria-vezetéken keresztül is ellássa – mondta a Világgazdaságnak Orosz András, a Mol Magyarország kiskereskedelmi vezetője.
Az orosz–ukrán konfliktus hatását azonban a határ mentén lévő töltőállomásaikon is érzik: lényegesen nagyobb a forgalom, mint az ország többi részén. Az üzemanyag-ellátást továbbra is folyamatosan biztosítják, mindenki tankolhat. Az érintett három töltőállomáson pedig – Fehérgyarmaton, Záhonyban és Vásárosnaményban – a rászorulóknak vizet és ételt adnak, telefont biztosítanak a kapcsolattartásra, ingyenesen használhatják a mosdót a menekültek.
Az üzemanyagokra november 15-én bevezetett árstop hatásairól Orosz András elmondta, hogy a társaság a folyamatos és zavartalan ellátás érdekében március 2-tól bevezette a százliteres tankolási limitet, ami bőven felette van egy átlagos jármű kapacitásának. A nagynyomású kútoszlopokon, amelyeket elsősorban kamionok, buszok és mezőgazdasági gépek használnak, továbbra is limit nélkül tölthetik fel járműveiket a Mol-üzemanyagkártyával rendelkező ügyfelek. Abban az esetben, ha nem járműbe, hanem valamilyen tartályba tankol a Mol-kártyás ügyfél, a nagynyomású oszlopon ötszáz liter a megengedett limit.
A döntés elsődleges oka, hogy minden magyarországi ügyfelünknek elég üzemanyagot tudjunk kínálni, még a tavasszal megkezdődő mezőgazdasági munkálatok idején is, amikor hagyományosan tovább növekszik a kereslet.
Nemrégiben a kormány az üzemanyagok nagykereskedelmi árára is bevezette az árstopot. Erről Orosz András úgy fogalmazott: a Mol tiszteletben tartja a döntést, és a kormányrendeletnek megfelelően tájékoztatja ügyfeleit is. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a 95-ös motorbenzin és a normál gázolaj bruttó nagykereskedelmi eladási árának maximálásával a viszonteladók felé való értékesítés során a Mol jelenleg az listaárhoz (benzin: 501,8 forint, gázolaj: 521 forint literenként) képest átlagosan 34,5 forinttal kevesebb bevételt könyvel el literenként.
Ez azonban a világpiaci helyzetnek és a dollár–forint árfolyam alakulásának megfelelően változhat: a Brent olaj ára folyamatosan emelkedik, 2014 óta először átlépte a százdolláros hordónkénti árat, sőt már 110 dollár fölött van, miközben a forint is nagymértékben gyengült a dollárhoz képest.
Borítókép: Zavartalan az ellátás a Mol kútjan (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)