Tavaly januárban – a második járványhullám elleni védekezés korlátozásai miatt – nagyon alacsony termelést produkált a vendéglátóipar hazánkban, ehhez képest idén év elején már 67,1 százalékkal nőtt a forgalom volumene, az étkezőhelyek árbevétele pedig 85,1 százalékkal bővült – hívta fel a figyelmet a friss statisztikák alapján Suppan Gergely, hozzátéve, hogy a két évvel ezelőtti januári eredményhez képest az árbevétel 1,4 százlékkal bővült.
A Takarékbank vezető elemzője úgy látja:
a következő hónapokban folytatódhat a vendéglátói szektor helyreállása, azonban az orosz–ukrán háború miatti óvatosság némileg fékezheti a kilábalást.
– A második és harmadik járványhullám ellen hozott tavaly év eleji korlátozó intézkedések miatt az idei első negyedévben látványos növekedést mutathat a vendéglátás a visszaeső bázis miatt. Azonban a teljes helyreálláshoz a nemzetközi turizmus helyreállása is szükséges, ami csak fokozatos lehet – fogalmazott Suppan Gergely.
Rámutatott: ennek megfelelően a vendéglátás helyreállása leginkább a belföldi turizmus által kiemelten érintett területeken látványos, míg a külföldi vendégek által dominánsan látogatott területeken még elmarad.
Az elemző szerint a korlátozások teljes feloldása élénkítheti az európai turizmust, azonban a kilátásokat rontja a háború miatti óvatosabb magatartás az utazók részéről, illetve az energia- és élelmiszerárak drasztikus emelkedése, ami érdemben ronthatja a vásárlóerőt.
Az Európán kívüli vendégek fogadása viszont jóval lassabban állhat helyre.
Ugyan a nagyobb hazai sportrendezvények már jelentősebb számú külföldi nézőt vonzottak, csakúgy, mint egyes őszi nagy rendezvények, amelyek szintén növelték a külföldiek itthoni fogyasztását. Azonban számos tömegfesztivál tavaly még elmaradt, így az ebből származó vendéglátóhelyi forgalom hiányzott a cégeknél – részletezte lapunknak küldött elemzésében a szakértő.
Mint kifejtette,
ha idén a járványhelyzet javulásának köszönhetően a nagyobb rendezvényeket megtartják, a harmadik negyedévben is meredeken javulhat a szektor teljesítménye.
A vendéglátás ugyanakkor számos nehézséggel szembesült az elmúlt időszakban, egyrészt a fokozott munkaerőhiány miatt jelentősen emelni kell a béreket, másrészt az elszálló energiaárak és egyes élelmiszerek árai miatt elkerülhetetlennek tűnik a két számjegyű áremelkedés – hívta fel a figyelmet Suppan Gergely.