Több energiahatékonysági és K+F forrás is elérhető 2022-ben a hazai cégek számára a beruházási támogatások mellett – hívta fel a figyelmet szerdai online rendezvényén az EY Magyarország, amely a közleményében kiemeli, hogy
a vállalatoknak lehetőségük van az elérhető támogatások halmozására.
Ehhez azonban már a projekt tervezésétől gondos előkészületre van szükség, és figyelni kell az adminisztratív hibák elkerülésére is – figyelmeztetnek.
Felmérték a döntéshozók körében, hogy
a hazai vállalatok elsősorban a kapacitásbővítés, a gépek cseréje és a termelőegység vagy telephely fejlesztése céljából terveznek főként százmillió forintot meghaladó értékű beruházásokat.
Az érintetteknek elsősorban az Ipar 4.0 megteremtését, az IT fejlesztéseket és a megújuló energia hasznosítását célzó pályázati kiírásokra érdemes már a beruházás megkezdése előtt figyelniük, amellett, hogy a legnagyobb projektek esetén a Nemzeti Befektetési Ügynökséggel (HIPA) egyedi készpénztámogatási lehetőségekről is lehet egyeztetni – emlékeztetett a tanácsadó cég, hozzátéve, hogy
a hazai beruházásokon felül a külpiaci terjeszkedés támogatására is vannak lehetőségek. Ezeket a Magyar Exportfejlesztési Ügynökségen (HEPA) keresztül lehet igényelni.
További fontos forrás az energiahatékonysági adókedvezmény, amely Budapesten is elérhető, ezért szinte egyedülálló lehetőség lehet a fővárosi cégeknek.
Kocsis Zsolt, az EY Adótanácsadás üzletágának partnere beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy számos hazai vállalat számára elérhetőek a kutatás-fejlesztéshez kapcsolódó adómegtakarítások. Azonban a cégek gyakran nincsenek tisztában vele, hogy valójában a kiírásoknak megfelelő tevékenységet végeznek, erre külön fel kell hívni a figyelmüket.
– A támogatások maximalizálásának érdekében érdemes minél előbb azonosítani a forrásokat, hiszen számos esetben feltétel, hogy már a projekt kezdete előtt megtörténjen az igénylés – figyelmeztetett a szakértő.
A konferencián elhangzott, hogy a támogatások lehívását gyakran adminisztratív pontatlanságok akadályozzák, illetve arra is van példa, hogy tévesen több jogcímet jelölnek meg az adózók.
Borítókép: Főként fejlesztés, kapacitásbővítés céljából igényelnek támogatást a cégek (Fotó: Gémesi Balázs)