Hazudik az inflációról a baloldal

Nem döntött rekordot hazánkban az infláció növekedése, amely a baloldali kormányzás alatt magasabb szinteken is járt. Az Orbán-kormány ráadásul több területen is védi a lakosságot az árak emelkedésétől. Erre 2010 előtt nem akadt példa.

2022. 03. 14. 6:25
20220310 budapest etele plaza ujra maszk nelkul lehet vasarolni havran zoltan magyar nemzet Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén februárban negyvenéves csúcsot döntött az infláció éves emelkedésének mértéke az Egyesült Államokban. Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai intézete, a Bureau of Labor Statistics közölte: éves összevetésben 1982 januárja óta a legnagyobb ütemben, 7,9 százalékkal nőttek a fogyasztói árak februárban a januári 7,5 százalék után.

– Most nem sokat tehetek. Oroszország a felelős – ezt válaszolta Joe ­Biden amerikai elnök arra a kérdésre, hogy miként kezelik majd a döntéshozók az energiaárak elszabadulását.Az infláció emelkedése mögött valóban jelentős részben az energiaárak alakulása áll, amely már a velünk szomszédos országban dúló háború előtt gondot okozott a nemzetközi színtéren. Energiaválság tört ki a járvány és az abból fakadó gazdasági krízis következményeként, egyes európai országokban sokszorosára emelkedtek a lakosság és a vállalkozások költségei. A magyar kormány ennek tompítására több intézkedést is hozott. A magukat baloldalinak nevező pártok ezzel szemben arról beszélnek, hogy az Orbán-kabinet nem tesz semmit a „rekordmagas infláció” ellen.

Érdemes hangsúlyozni, hogy Magyarországon nem döntött rekordokat a fogyasztói árak növekedése, amelynek értéke februárban 8,3 százalékos drágulást mutatott az előző év azonos időszakához képest.– Hiteles-e, amikor a baloldal az inflációs helyzet miatt aggódik? Kormányzásuk alatt az infláció átlaga meghaladta az öt százalékot (ez a mérték az Orbán-kabinet időszaka alatt 2,9 százalék), de 2007 márciusában, amikor sem háború, sem válság nem volt, a magyar pénzromlás mértéke kilenc százalék felett is volt. Az infláció ellen mégsem tettek semmit. A baloldali kormányzást eladósodás, magas infláció és gazdasági stagnálás jellemezte már akkor is, mielőtt a ­2008-as gazdasági válság beköszönt volna – közölte Varga Mihály a minap a közösségi oldalán. Arról nem is beszélt, hogy a Horn-kormány alatt az index emelkedése egy bizonyos időszakban a 28 százalékot is meghaladta. A pénzügyminiszter arra viszont emlékeztetett, hogy 2010 óta a nettó reálbérek 67 százalékkal emelkedtek, míg a 2002 és 2010 közötti baloldali kormányzás alatt mind­össze 13 százalékkal.
Az Orbán-kormány az infláció ellen, a fogyasztók védelmében húzta meg a benzin és a gázolaj emelkedését gátló árplafont, mérsékelte a jövedéki adót, csökkentette és maximálta egyes alapvető élelmiszerek árát, míg a hitelesek érdekében kamatstopot vezetett be. A növekvő energiaárak ellen pedig a rezsicsökkentés védi a lakosságot és a mikrovállalkozásokat.

– A februári hazai éves infláció az Európai Unió középmezőnyébe tartozik. Az eddig publikált uniós adatok alapján a magyarországinál magasabb februári adatot mértek Litvániában, Észtországban, Belgiumban és Lettországban. Emellett az előrejelzések szerint Lengyelországban és Csehországban is magasabb lehet a februári infláció – nyilatkozta Nagy Márton. 

A miniszterelnök gazdasági főtanácsadója kiemelte: összességében az árstopok három-négy százalékponttal segítenek az infláció leszorításában.
Nem is kétséges, hogy az áremelkedések az egész világon gondot okoznak, ez nem magyar „specialitás”. A háború tovább rontja a kilátásokat. Chris­tine Lagarde, az Európai Központi Bank vezetője arra figyelmeztetett, hogy az Ukrajna elleni orosz támadásnak hatása lesz a gazdasági aktvitásra és az inflációra a magasabb energia- és nyersanyagárak ­miatt. Londoni elemzők arról beszélnek, hogy inflá­ciós sokkot okozna Európában az orosz gáz- és olajszállítások leállítása. Az Orbán-kormány többször megerősítette, hogy nem támogat olyan lépéseket, amely veszélyeztetné a magyarországi energiaellátást. A brutális áremelkedések mellett ugyanis az is a tétje a háborúnak és a szankcióknak, hogy ­lesz-e mivel fűteniük vagy vizet melegíte­niük az embereknek.

Borítókép: nem döntött rekordot hazánkban az infláció növekedése (Fotó: Havran Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.