Az Ukrajna ellen indított orosz háború immár egy hete tart, és bár az első napokban nem voltak olyan hevesek az energiapiaci ármozgások, mint azt sokan várták, tegnap durván elszálltak a kőolaj és a földgáz jegyzései. Míg a Brent típusú kőolajnak hétfőig komoly ellenállást jelentett a száz dolláros ár, kedden ezt nagy lendülettel átlépte, majd tegnap már 110 dollár fölött is járt. A WTI típus is csak két dollárral olcsóbb, mint a Brent, áraik szorosan együtt mozognak.
A hirtelen drágulás egyik oka lehet, hogy az OPEC olyan jelzést adott, miszerint a magas ár ellenére sem növelik napi 400 ezer hordónál nagyobb mértékben a kitermelést áprilistól, persze végső döntés csak március végén lesz az ügyben. Az emelkedésnek ugyanakkor technikai okai is lehettek: miután a száz dollár eddig erős ellenállás volt, nem kizárt, hogy több befektető áresésre számított, majd amikor meglátták a kerek szint áttörését, veszteséglimitáló pozíciózárásba kezdtek.
Az olaj mellett az európai földgáz ára is megugrott: a Hollandiában jegyzett megawattóránkénti ár felszaladt 185 euróra, ezzel néhány centtel meghaladva az előző, januári csúcsot. A piac láthatóan az Európába érkező orosz gáz mennyiségének csökkenésére, szélsőséges esetben teljes elapadására is számít.
A forint már kedden jelentősen alulmúlta mindenkori leggyengébb szintjét az euróval szemben, tegnap még tovább gyengült:
immár 380-nál többet is kellett belőle adni egy euróért.
A korábbi mélypont sokáig támasztotta az árfolyamot, így annak jelentős alulmúlása vélhetően veszteséglimitáló zárásokat okozott például azok között, akik a forint jóval magasabb kamata miatt nyitottak az euróval szembeni pozíciót. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden jelezte, hogy
mindent megtesz a piaci turbulenciák kivédése érdekében,
azonban egyrészt nem lehet tudni, mikor avatkozik be közvetlen forint vételekkel, másrészt a beavatkozás akkor a leghatékonyabb, ha a pánikszerű reakciók lecsengését követően kerül rá sor. Ilyenkor ugyanis viszonylag kis volumenű vásárlással nagyot lehet erősíteni az árfolyamon.
A Budapesti Értéktőzsdén tegnap megszakadt a napok óta tartó zuhanás: a 38 ezer pontos mélypontról felpattant a BUX. Az OTP a nap elején jóval tízezer forint alatt is forgott, délutánra azonban fölé kapaszkodott és ezzel magasabbra került az előző napi záróárnál. Kifejezetten nagyot, közel tíz százalékot emelkedett a Richter, miközben a Mol napok óta viszonylag stabilnak tekinthető.
Az OTP zuhanása és egyúttal a forint gyengülése arra is visszavezethető, hogy miután a befektetési alapok nem tudják orosz eszközeiket eladni, de likviditásra van szükségük,
más piacokon kezdenek heves eladásba, ahol viszonylag sokat tudnak értékesíteni egy-egy papírból.
Az OTP esetében tipikusan ez a helyzet, napok óta óriási a forgalma, és az eladott részvények árát az alapok rögtön át is váltják dollárra vagy euróra.