Brüsszel szankciói növelik a világban az éhínséget

Az ENSZ szakértője szerint az orosz energiahordozókat érintő szankciós politika világszerte növelheti az éhínséget.

Magyar Nemzet
2022. 05. 24. 11:35
Hajdúböszörmény, 2018.június 26. A Hajdúböszörményi Béke Mezõgazdasági Kft- ben az árpa aratásával kezdõdött meg a gabonafélék betakarítása. A zeleméri határrészben egy 28 hektáros területen kezdték a munkát, ahol 6.5 tonna hektáronkénti termésátlag mutatkozik. A társaság a megtermett árpa 2/3 részét megtartja a saját állatállomány takarmányozására. MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemû – különösen szerzõi jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó készítõje közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelõssége e körben kizárt.
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ szakértője szerint Brüsszel orosz energiahordozókat érintő szankciós politikája világszerte növelheti az éhínséget. Az orosz–ukrán konfliktus hatására jelentősen emelkedhetnek az élelmiszerárak, ezzel a Közel-Keleten okozhatnak katasztrófával felérő éhínséget – írta a Politico az Európai Unió fejlesztési minisztereinek ülésén elhangzottakról. A lapnak Máximo Torero, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezetének vezető közgazdásza kiemelte:

az Európai Unió Oroszországgal szembeni szankciós politikája ezt az élelmiszerválságot még tovább súlyosbíthatja. 

Mint ismeretes, Oroszország aknamezővé változtatta az ukrán termőföldek egy jelentős részét. Ezért Ukrajna előreláthatólag csak a tavalyi aratás ötven százalékát lesz képes idén teljesíteni, a kikötőket ért orosz blokád miatt pedig valószínű, hogy a termés legalább egy része nem tudja elhagyni majd az országot. Ez jelentős válságot okozhat világszerte, mivel a Közel-Kelet, illetve Afrika országainak nagy része tetemes mértékben függ az Ukrajnából, illetve Oroszországból importált élelmiszerektől. 

A Nílus partján fekvő Egyiptom búzaimportjának csaknem nyolcvan százaléka a háborús felektől származik. Az EU orosz energiahordozókat érintő szankciós politikája még tovább súlyosbíthatja ezt a válságot. Máximo Torero úgy látja, hogy 

amennyiben Európa azonnali hatállyal le kívánja cserélni az orosz energiahordozókat, az még erőteljesebb áremelkedést okozhat, melynek következtében több millió ember lenne képtelen élelmiszerhez jutni. 

Torero ezzel kapcsolatban leszögezte: amennyiben egy energiarendszert túl hamar kívánnak lecserélni, az hatással van az energiaárakra is. Az energiaárak növekedésével együtt emelkedik a műtrágya, illetve az élelmiszerek ára, melynek következtében még több emberrel végezhet az éhínség.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Oláh Tibor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.