Általánosan elmondható, hogy az eseti elakadások ellenére sincs rendszerszintű áruhiány a magyarországi üzletekben, és
a jövőben sem várható, hogy egyes termékkörök készletei vagy az alapvető élelmiszerek a pánikvásárlásokra okot adó mértékben fogyjanak el
– szögezte le a Magyar Nemzetnek Vámos György, a napi fogyasztási cikkek lakossági keresletét többségében kiszolgáló áruházakat tömörítő Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
A szakember azzal kapcsolatban mondta ezt, hogy a baloldali sajtóban egyre többször azzal riogatnak: a boltokban üres polcok, bizonyos terméktípusokból pedig hiányos választék jelzi a „közelgő élelmezési krízist”, amit a közösségi oldalakon néhány vásárló is hangoztat az egyéni tapasztalatok alapján.
A baloldal szerint ez az élelmiszer-forgalmazásban szerintük jelen lévő válsághelyzet a kormány döntéseinek következménye, nem pedig az orosz–ukrán háborús helyzet, illetve a világgazdasági folyamatokban is megjelenő inflációs és más külpiaci jelenségek átmeneti, eltúlzottan bemutatott hatása az alapellátási lánc egyes területein.
– Egy-egy termék vagy adott gyártó konkrét márkájának átmeneti eltűnéséből nem szabad általánosítani, hogy áruhiány van
– figyelmeztetett a főtitkár, aláhúzva, hogy a magyar élelmiszer-kereskedelem európai mércével tekintve is kiemelkedően biztonságos, ez a járványidőszak váratlan nehézségeivel tűzdelt éveiben már bebizonyosodott.
– A járványhullámok okozta fennakadásokat is a kormánnyal szoros, napi koordinációs együttműködés mellett a beszállítókkal, a mezőgazdasági termelőkkel és az élelmiszeriparral közösen mindig sikerült megoldani – emlékeztetett Vámos György.