Tovább nőtt a foglalkoztatottak száma áprilisban – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A negyedik hónap során 4 millió 688 ezer volt a 15–74 éves foglalkoztatott munkavállalók átlagos létszáma, amely a hivatal által mérvadónak tekintett
február–áprilisi három hónapos időszakban 4 millió 684 ezret tett ki, vagyis 109 ezerrel többet, mint egy évvel korábban.
A statisztikák szerint az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 100 ezerrel, a külföldön dolgozóké pedig 14 ezerrel nőtt, miközben a közfoglalkoztatottaké minimálisan, 5 ezerrel csökkent.
A 15–64 évesek közül 4 millió 580 ezren minősültek foglalkoztatottnak, a korcsoportra jellemző foglalkoztatási ráta 74,1 százalékos volt – idézi a távirati iroda. A 15–74 éves foglalkoztatottak számának 109 ezres emelkedéséből 36 ezren a munkanélküliek közül jöttek, 73 ezren pedig a munkaerőpiacra belépő új munkavállalókból kerültek ki.
A munkanélküliek száma áprilisban 176 ezer volt Magyarországon, ennek megfelelően a munkanélküliségi ráta 3,6 százalékot tett ki.
A KSH közlése szerint
a február–áprilisi időszakban 170 ezer volt a munkanélküliek átlagos létszáma, a munkanélküliségi ráta pedig 3,5 százalékot mutatott.
Csökkent a 15–74 éves munkanélküliek száma 36 ezerrel – így a munkanélküliségi ráta 0,8 százalékponttal mérséklődött.
A fiatalok, azaz a 15–24 évesek körében a munkanélküliségi ráta 2,5 százalékponttal, 10 százalékra csökkent, az összes munkanélküli 17,5 százaléka közülük került ki.
A 25–54 éves korosztály munkanélküliségi rátája 0,8 százalékponttal, 3,1 százalékra csökkent, míg az 55–74 éveseké gyakorlatilag nem változott: 3,2 százalék maradt – derül ki az április havi adatokból.
Egy év alatt százezren találtak állást a versenyszférában – mutatott rá a legfontosabb tendenciára a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM).
Felidézték: a munkanélküliek aránya az elmúlt évtized elején elérte a 12 százalékot,
a jelenleg 3,5 százalékos szint nagyjából az uniós átlag fele, Európa legkedvezőbb mutatói közé tartozik.
Míg 2010 előtt a fiatalok munkanélküliségi rátája 30 százalékhoz közelített, mára éppen a harmadára esett vissza. A 25 év alattiak januártól bevezetett szja-mentességének köszönhetően e korosztálynak is még jobban megéri munkába állnia – emelte ki a szaktárca.
Az ágazatok szerinti adatok alapján jelezték, hogy 2010 óta 186 ezerrel többen dolgoznak a feldolgozóiparban, 113 ezerrel az építőiparban, 91 ezerrel a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységekben és 64 ezerrel az információ és kommunikáció nemzetgazdasági ágban. A járványhelyzetben
a szektorok között lezajlott jelentős munkaerő-áramlás legnagyobb nyertesei a tudásalapú, jövőorientált infokommunikáció és tudományos tevékenység.
– A kormány a magyar emberekkel közösen eltagadhatatlan eredményeket ért el a munkaalapú gazdaság és társadalom kiépítésében, amelyeket a vírusválság és az ukrajnai háború ellenére is sikerült megőrizni – közölte a TIM, megjegyezve, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint
a rendszerváltozás óta nem tartottak nyilván az idén májusinál kevesebb álláskeresőt Magyarországon.
A szaktárca szerint a vállalkozások munkaerő iránti kereslete várhatóan élénk marad, a jelentős béremelések tovább ösztönözhetik a munkaerő-piaci aktivitást. Mint jelezték,
a kormány határozott törekvése a teljes foglalkoztatás elérése és megvédése a magyar családok életminőségének javítása érdekében.
Borítókép: Többen dolgoztak a tavasz közepén (Fotó: MTI/Varga György)