Elszabadulhatnak a villamosenergia-árak Szlovéniában

Szlovénia már nem állít elő megfelelő mennyiségű áramot.

Magyar Nemzet
2022. 06. 15. 14:00
Tiszalök, 2020. november 23. Távvezetékek az üzemterület mögött. A vízlépcsõ üzembehelyezése óta végez elektromos áramszolgáltatást a tiszalöki Tiszavíz Vízerõmû Kft. az ország kelet-közép régiójába. Jelenleg egy év alatt 800.000 megawattóra /MWh/, plusz a duzzasztómû által termelt 65.000 megawattóra mennyiségû áramot juttatnak el a felhasználókhoz. Így a térség nagyüzemei mellett 130.000 háztartást és több mint 350.000 embert érnek el. MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemû – különösen szerzõi jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó szerzõje/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelõssége e körben kizárt. Fotó: Oláh Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovénia már nem állít elő megfelelő mennyiségű áramot, ezért a következő hónapokban elszabadulhatnak az energiaárak – figyelmeztetett szerdán Aleksander Mervar, a Szlovén Villamos Művek (ELES) igazgatója a szlovén rádiónak adott interjúban.

Mervar kiemelte: az ukrajnai háború miatt magasak az energiapiaci árak, de ha ezek a körülmények enyhülnek is, az átmeneti időszak sem hoz enyhülést. A villany ára a mostani két-háromszorosára is emelkedhet – mondta. 

Hozzátette: egyelőre semmi nem utal arra, hogy fennakadások lehetnének az áramellátásban, de Szlovénia egyre inkább függ az behozataltól.

Rámutatott, hogy Szlovéniában az év első öt hónapjában történelmileg a legalacsonyabb szinten volt a villamosenergia-termelés. A folyók alacsony vízállása miatt a hazai vízerőművek nem tudtak elegendő áramot termelni, ezért a behozatalra kellett támaszkodni – magyarázta. Emellett figyelmeztetett: Szlovénia az új villamosenergia-források potenciáljának fejlesztése terén egy helyben áll. Nincsenek kifejlesztett zöld energiaforrások, a krskói atomerőmű új blokkjának megépítése körüli dilemmák még nem tisztázódtak, és környezetvédelmi okokból bezárják a sostanji széntüzelésű hőerőművet is – magyarázta, hozzátéve: a hőerőmű – az atomerőművel és vízerőművekkel együtt – a szlovén villamosenergia-rendszer harmadik alappillére.

A szlovén villamosenergia-termelésének 37 százalékát az atomenergia, harminc százalékát a vízenergia, 26 százalékát a szén, a fennmaradó részét pedig a földgáz (négy százalék), a biomassza, és a napenergia (két-két százalék) adja. Az ország nemzeti energia- és klímavédelmi terve szerint a szenet 2033-ban vezetik ki a mixből.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Oláh Tibor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.