Az elmúlt hetekben erős olajár-emelkedés zajlott, emellett a dollár erősödött a legtöbb devizához képest, így a világ nagy része még drasztikusabbnak érezte a drágulást. Ami érdekes volt: a WTI és a Brent típusok ára 124-125 dollár körül összezárult, pedig rendszerint a WTI pár százalékkal olcsóbb szokott lenni a Brentnél. Múlt hét kedden azonban már esésnek indult a két típus, a WTI 120 dollár alá is került, azonban a nagy mozgás pénteken következett: a WTI rövid idő alatt 110 dollár alá zuhant, a Brent 112 dolláron állapodott meg.
A folyamat hétfőn is kitartott, az árak ezeken a szinteken nagyjából stabilizálódtak. A piacot ilyen mértékben befolyásoló hír nem látott napvilágot, de az ármozgásban szerepe lehetett annak, hogy Líbia a vártnál kedvezőbb kitermelési adatokat tett közzé. Míg a piac arra számított, hogy az észak-afrikai ország mindössze napi százezer hordót fog felszínre hozni, a valós adat hétszázezer hordó lett az elmúlt hónapban. Az eltérés önmagában kevesebb, mint a napi fogyasztás egy százaléka, így ettől önmagában nem feltétlenül mozdul ekkorát az ár, de lehet, hogy ez más kitermelőket is bővítésre ösztönöz, ami már számottevő hatást okozhat a kínálati oldalon.
A zuhanás gyorsasága és nagy mértéke alapján azt sem lehet kizárni, hogy néhány ország az USA vezetésével összehangoltan piacra dobta felszabadított olajtartalékainak egy részét. Erre utalhat az is, hogy a jelenségre pénteken került sor, nem sokkal piaczárás előtt, amikor kisebb a forgalom, így könnyebb az árat eltéríteni.
Egy ilyen lépés akkor hatékony, ha már eleve megindult az árcsökkenés,
így a líbiai adat hatása optimálissá tehette az időpontot a beavatkozásra.
Hétfőn az orosz pénzügyminisztérium közzétette, hogy számításai szerint az orosz olajtermelés a tavalyi 524 millió tonnáról idén 475,3 millió tonnára, 2023-ban pedig 472,8 millió tonnára csökken, ami a tárca szerint elsősorban azzal függ össze, hogy „egyes országok megtagadják az Oroszországgal való együttműködést az olajágazatban”. Elképzelhető, hogy ez kisebb visszaesés, mint amivel több piaci résztvevő számolt, így a hír hozzájárulhatott ahhoz, hogy a nagy zuhanás után elmaradt az ilyenkor gyakran jelentkező kisebb felpattanás az olajárban.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Asif Hassan)