Csökkent Magyarország energiaimport-függősége és nagy mértékben nőtt a megújuló energiahordozók termelése 2021-ben – állapította meg pénteken a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a tavalyi adatok alapján készített energiastatisztikai riportja alapján.
Ebben ismertetik, hogy
a megújuló energiaforrásokból termelt bruttó villamos energia mennyisége 25,9 százalékkal, míg a megújuló energiaforrásokból termelt hő 6,1 százalékkal nőtt
a tavalyelőtti évhez mérten.
Eközben éves összevetésben a napenergiából származó primerenergia-termelés 52,9 százalékkal emelkedett.
A hivatal kimutatása szerint tavaly a kőolaj- és kőolajszármazékok, valamint a földgáz behozatala biztosította a primer belföldi felhasználás forrásának jelentős részét, miközben a kőolajimport 1,5 százalékkal, a földgáz nettó energiaimport 5,7 százalékkal csökkent.
A földgáz csökkenő importfüggőségét egyrészt a 2019–2020 időszakban ellátásbiztonsági okokból felhalmozott készleteknek a felhasználása, másrészt a behozatal mérséklése idézte elő.
A földgáztárolók töltöttségi szintje az év végén 49,5 százalék volt.
Folytatódott az elmúlt négy évben megfigyelhető primerenergia-termelés csökkenése is, míg a primer belföldi felhasználás 4,9 százalékkal nőtt 2020-hoz képest. Az elsődleges fosszilis energiahordozók termelése 7,8 százalékkal, míg a nukleáris forrásból származóké fél százalékkal volt alacsonyabb.
A primer belföldi felhasználás 12,5 százalékát elsődleges megújuló energiaforrások és hulladékok felhasználása biztosította.
Emellett karbonsemleges forrást használtunk fel a bruttó termelt villamos energia közel kétharmada esetében, amiből 44,3 százalék nukleáris, 19,3 százalék megújuló energiahordozókból származott.
Borítókép: Kevesebb importgázt használtak fel a magyar háztartások (Fotó: Kurucz Árpád)