– Haladunk előre, stratégiai befektetéseket hajtunk végre, és meglesz az energiafüggetlenség és energiabiztonság. Hogy teljesen egyértelmű legyen: az elkövetkező években Románia teljes kapacitással fog széntüzeléssel villamos energiát termelni, hogy átvészelje ezt a válságot. Nem állítunk le semmit, ami működik – idézte Virgil Popescu energiaügyi minisztert az Agerpres hírügynökség. Románia a tervek szerint egy új erőmű építésébe kezd, amely a belföldi, a Fekete-tengerből kitermelt földgáz felhasználásával termelne majd villamos energiát.
Közben a kormány egy olyan forgatókönyvvel is számol, amely korlátozza a nagyvállalatok gázfogyasztását a téli időszakban abban az esetben, ha nem sikerül megfelelő mennyiségű gázt importálni.
A kormányzati körökből kiszivárgott sajtóinformációt Klaus Johannis államfő sem cáfolta, de egy katasztrófahelyzetre való technikai jellegű egyeztetésnek nevezte a tervet. Rácz Béla Gergely közgazdász megkeresésünkre azt mondta, az elképzelés nem véletlenül váltott ki aggodalmat a gazdasági szakemberek körében, még akkor is, ha kicsi a valószínűsége egy olyan helyzet kialakulásának, amely ilyen vészforgatókönyvet indokolna.
Ha ez bekövetkezne, jelentős mértékben vetné vissza a román gazdaság teljesítményét. Az ipar még mindig nagymértékben függ a gáz felhasználásától.
A termelés visszaesése a gazdaság zsugorodását jelenti egy olyan gazdasági környezetben, amikor sok a kiszámíthatatlanság, a bizonytalanság, amikor amúgy is akadoznak a nemzetközi ellátási láncok, ráadásul inflációs nyomás van – mondta a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa. A szakértő úgy véli, a vészforgatókönyvvel párhuzamosan a kormánynak azon kell dolgoznia, hogy ez a helyzet ne következzen be. Arra a kérdésre, hogy milyen vállalatokat érinthet elsősorban a gázfogyasztás esetleges korlátozása, Rácz Béla Gergely a román GDP tekintélyes részét biztosító mezőgazdasági ágazat fontos inputjait előállító gyárakat említette.
Borítókép: Virgil Popescu energiaügyi miniszter. Fotó: Reuters