Folyamatos nyomás alatt tartja az amerikai kormányzat a hidraulikus kőzetrepesztéses technológiát alkalmazó amerikai olaj- és gázcégeket. Egyrészt a hazai kitermelés növelése révén szeretné lenyomni a világpiaci olajárakat, másrészt az exportot akarja felhasználni arra, hogy növelje befolyását a globális, de főleg az európai olaj- és cseppfolyósgáz (LNG)-piacon – írja a Vg.hu.
Az amerikai LNG-kivitel az idei első félévben 12 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi helyzethez képest, így meghaladta a másik két LNG-nagyhatalom, Katar és Ausztrália exportját.
A száz dollár környéki olajár és az egekben lévő gázárak a magánszektor számára vonzóak is az új mezők nyitásához, viszont komoly problémát okoz, hogy nincs elegendő berendezés a kitermelés növeléséhez.
A következő másfél év során a kitermelésnövelés legfőbb akadálya a berendezések hiánya marad – nyilatkozta a Reutersnek Robert Drummond, a NexTier Oilfield Solutions nevű palacég vezérigazgatója.
Az amerikai nyersolaj kitermelés az idén éves átlagban naponta 11,9 millió hordóra eshet vissza a pandémia előtti rekordszintet jelentő 12,3 millióról – áll az US Energy Information Administration előrejelzésében.
Drummond szerint a dráguló hitelek, a beszállítói láncok szakadozottsága, a munkaerőhiány akár még évekig is megakadályozhatja, hogy beálljon a piacon a kereslet és a kínálat egyensúlya.
Borítókép: LNG-t szállító amerikai tartályhajó (Fotó: MTI/EPA-PAP/Marcin Bielecki)