Rezsisokk érte az amerikai háztartásokat

Rekordszámú az energiaszámlák befizetésével elmaradó amerikai háztartások aránya. Húszmillió háztartás nem fizeti időben a rezsit, és számuk alighanem nőni fog.

Forrás: VG.HU2022. 08. 24. 17:14
null
Forrás: PIXABAY
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden hatodik amerikai háztartás késve rendezi az energiaszámláit – derül ki az Országos Energiaellátó Hivatal (NEADA) adataiból. Habár a szolgáltatók viszonylag türelmesek, ugyanis 3000 dolláros tartozásig nem kapcsolják le az áramot a lakásokban, és több felszólító levelet is küldenek, mielőtt lépnének, a lakosságot igen rosszul érinti, amikor sötétre és leolvadó hűtőkre, lekapcsolt légkondicionálókra ébrednek egy forró nyári napon – olvasható a VG cikkében.

A Bloomberg cikkében emlékeztet, hogy az energiaválság egyelőre súlyosabb Európában, ott ugyanakkor a kormányok többsége már lépett, és segélycsomagokat vezetett be az energiaszegénység enyhítésére. Az Egyesült Államokban viszont hasonló programok egyelőre szóba sem kerültek. Itt – ahogy az általában lenni szokott – az üzemanyagárak emelkedése áll a közbeszéd középpontjában.

A rendezetlen közüzemi tartozások azonban súlyos következményekkel járhatnak, főként, amikor sorra dőlnek meg a melegrekordok Amerika-szerte.

A helyzet aggasztó, ugyanis egyre több embernek kell választania az élelmiszer-vásárlás, a lakbér rendezése vagy a rezsi befizetése között, ezért a „lezárások szökőárjára” számít Jean Su, a Biológiai Sokféleség Központ vezető ügyvédje.

Ezt támasztják alá az energiaszolgáltatók adatai is: a kaliforniai PG&E ügyfelei körében negyven százalékkal nőtt a nemfizetők aránya 2020 februárja óta, míg a New Jersey’s Public Service Enterprise Groupnál harminc százalékkal nőtt a fizetéssel 90 napot meghaladóan késő háztartások száma. A helyzet a szolgáltatók oldaláról nézve sem egyszerű. Ugyan alapvetően az Egyesült Államokban a villamosenergia-piac liberalizált, a társaságok mégsem tudják a csak júliusban 15 százalékkal dráguló árakat azonnal érvényesíteni tarifáikban.

 

Az amerikai háztartások körülbelül 16 milliárd dollárral tartoznak a szolgáltatóknak, ami kétszerese a járvány előttinek.

A számlákat sok háztartás ma már képtelen kifizetni

– összegzett a Mark Wolfe, a NEADA ügyvezető igazgatója.

A Világgazdaság cikke ide kattintva érhető el.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.