Bár a kihívások évek óta egyre sokasodnak, a gazdák összetartása minden nehézségen átsegíti a magyar vidéket – jelentette ki az agrárminiszter a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) közgyűlésén. Nagy István a távirati iroda tudósítása szerint jelezte, az összefogásra a kormány is nyitott, és történelmi jelentőségű támogatást biztosít a gazdáknak az uniós vidékfejlesztési támogatásokhoz kapcsolódó költségvetési hozzájárulással. – A soha nem látott mértékű nemzeti társfinanszírozás nemzedékek óta nem látott esélyt ad arra, hogy nemzetközi szinten is versenyképes mezőgazdaság és élelmiszeripar épüljön ki Magyarországon – hívta fel a figyelmet a tárcavezető. Az agrárminiszter szerint a támogatások éppoly fontosak, mint a gazdaképviseletek együttműködése, hiszen az éghajlatváltozás miatt hagyományos módszerekkel ma már nincs versenyképes mezőgazdaság.
– A magyar agrárium erősödik, de a világ szűk esztendők előtt áll, az élelmiszerválság következményei beláthatatlanok. A hatékonyság mellett a gyorsaság ugyancsak felértékelődik – emelte ki Nagy István.
A brüsszeli támogatásokról szóló tárgyalásokkal kapcsolatban elmondta: sokszor a végsőkig kellett elmenni a magyar érdekek képviseletében, a végeredmény ugyanis hosszú távon határozza meg a magyar vidék jövőjét. Fontosnak tekinti, hogy a fenntarthatósági követelmények ne terheljék fölöslegesen a termelőket, de valóban javítsák a környezet állapotát, valamint azt, hogy a támogatások segítsék a nemzedékváltást a gazdatársadalomban, a legsérülékenyebb gazdaságok pedig fokozott támogatásra számíthassanak.
Jakab István, a Magosz elnöke közgyűlési beszámolójában a közelmúlt és a következő évek kihívásairól beszélt.
– A gazdák számára sosem volt home office, a kötelességüket a legnehezebb időkben is teljesítették, de folyton újabb és újabb kihívásokkal szembesülnek. Békére kell törekedni, hogy a háború hatásainak elszenvedése helyett folytatni lehessen a nyugodt építkezést, és azért is, mert a szankciók sem feltétlenül eredményesek – szögezte le.
A Magosz elnöke bízik abban is, hogy rendeződnek a kapcsolatok Brüsszellel, és megszűnik a kettős mérce az EU részéről. Jakab István szerint erre akkor van a legnagyobb esély, ha a következő választás után megváltozik az Európai Parlament összetétele.
– Magyarországnak meg kell kapnia a neki járó uniós forrásokat, hiszen csak az aszály mintegy 1000 milliárd forintos kiesést okozott. A gazdáknak ezenfelül be kell szerezniük a termeléshez szükséges, de rohamosan dráguló alapanyagokat, eszközöket, de cserébe értékes segítséget nyújthatnak például a szárazság elleni infrastruktúra fejlesztésében, környezetvédelmi együttműködésekben – jegyezte meg.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke felszólalásában szintén az összefogás jelentőségét emelte ki. Véleménye szerint az időjárási szélsőségekkel, az ukrajnai háború következményeivel, az emberre és állata veszélyes járványokkal csak közös erőfeszítéssel lehet megbirkózni. – A mostani kihívások közepette a gazdáknak szinte lehetetlen tervezniük, miközben a költséges korszerűsítések nem állhatnak le. Szükség lesz ezért minden támogatásra, a NAK pedig maga is segíteni akar azokon, akik nehéz helyzetbe jutottak – mutatott rá az elnök. Majd hozzátette: ha a szervezet közgyűlése elfogadja, az idén az árbevétel alapján fizető aszálykárosultak tagdíjkedvezményt kaphatnak az agrárkamarától.
A közgyűlés újraválasztotta Jakab István elnököt, a szövetség főtitkára Cseh Tibor lett.
Borítókép: Nagy István agrárminiszter beszédet mond a Magosz közgyűlésén (Fotó: AM/Fekete István)