Brüsszel számlájára írható a drágulás

Brüsszel elhibázott szankciós politikája is felelős az élelmiszerárak emelkedéséért – jelentette ki Feldman Zsolt. Az Agrárminisztérium államtitkára szerint egy ilyen válsághelyzetben felértékelődik az alapvető szükségletek kielégítése, az Európai Bizottságnak ezért a gazdák támogatásán kellene munkálkodnia ahelyett, hogy korlátozó intézkedéseivel ellehetetleníti a mezőgazdasági termelést.

Magyar Nemzet
2022. 09. 16. 17:15
2020.01.15. Somogy Emelkednek az élelmiszer árak. Kisbolt, áremelés illusztráció. Fotó: Lang Róbert LR Somogyi Hírlap Fotó: Lang Róbert
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háború és az elhibázott uniós szankciók rég nem látott energiaválsághoz és magas inflációhoz vezetnek, ami az előállítási költségek növekedésén keresztül az élelmiszerárakban is jelentkezik – hívta fel a figyelmet Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára Prágában. A politikus közölte: az uniós mezőgazdasági miniszterek az EU mezőgazdaságának és élelmiszeriparának a fenntartható globális élelmiszer-előállításban betöltött szerepét vitatták meg prágai informális ülésükön. 

– A II. világháború óta nem volt ilyen nehéz helyzetben az európai mezőgazdaság, és ha nem történik változás, hónapokon belül nem az lesz a kérdés, hogy mennyiért juthatunk hozzá az élelmiszerhez, hanem hogy lesz-e elegendő mindenből – hívta fel a figyelmet az ülést követően a magyar delegációt vezető Feldman Zsolt.

Az államtitkár szerint ebben a helyzetben egyértelmű, hogy Európának felül kell vizsgálnia a termelést korlátozó intézkedéseket és kezdeményezéseket. Számos olyan követelményt írtak elő és készülnek bevezetni a brüsszeli íróasztaloknál a zöld megállapodás égisze alatt, amelyek nem jelentenek jelentős előrelépést a klímaváltozás elleni küzdelemben, azonban sokat rontanak a gazdálkodók helyzetén és csökkentik az Európában megtermelt élelmiszer mennyiségét.

– Az európai gazdák hús-vér emberek, akik a gazdálkodásból tartják el családjukat és látnak el élelmiszerrel bennünket. Ha az Európai Bizottság figyelmen kívül hagyja az érdekeiket, az még koncentráltabb európai mezőgazdasági termelést eredményez, mivel ezek a szabályok leginkább a kisebb gazdaságokat hozzák nehéz helyzetbe. Ennek a problémának az átlátásához ki kellene mozdulni a nagyvárosi burokból és ismerni kellene az európai vidéki valóságot – mondta az államtitkár.

Feldman Zsolt emlékeztetett, hogy több olyan javaslat is napirenden van, amely súlyosan veszélyezteti mind az állattenyésztést, mind pedig a szántóföldi növénytermesztést. Az államtitkár szerint jól jellemzi Brüsszel valóságtól való teljes elszakadását, hogy az élelmezésbiztonságot fenyegető háborús helyzetben is olyan javaslatokat tesznek, amelyek jelentősen csökkentik az európai mezőgazdasági termelést. 

– Egy ilyen válsághelyzetben felértékelődik az alapvető szükségletek kielégítése, a táplálkozás pedig kétségkívül ezek közé tartozik, így az élelmezésbiztonságnak kell prioritást élveznie – tette hozzá Feldman Zsolt az államtitkár.

A Termőföldtől az asztalig nevet viselő stratégia ellen a visegrádi országok agrárkamarái is felemelték a hangjukat. A V4-ek köztestületeinek képviselői prágai tanácskozásukon memorandumot fogadtak el, amelyben felszólították az Európai Bizottságot az európai zöld megállapodásban szereplő intézkedések felülvizsgálatára.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Somogyi Hírlap/Lang Róbert)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.