Következő mérkőzések
Svájc
18:002024. június 29.
Olaszország
Németország
21:002024. június 29.
Dánia

Büntetik a túlfogyasztó állami intézményeket Észak-Macedóniában

A szomszédok segítsége nélkül nehezen birkózik meg a téllel Észak-Macedónia. Az ország Bulgáriából importál áramot, Görögországból pedig energiahordozókat kap, hogy átvészelje a hosszú telet. Az energiakrízisről Aleksandar Nikoloski, az ellenzéki VMRO DPMNE alelnöke a V4NA-nak azt mondta, katasztrofális az energetikai helyzet az országában, mert a kormány nem sokat tett annak enyhítése érdekében.

V4NA
2022. 09. 19. 11:56
View of warrior on horse statue and Alexander the Great Fountain at night, Skopje city
B31913643 Fotó: PABLO CAMACHO
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Macedónia fosszilis tüzelőanyag-ellátásának biztosításáról, valamint az energiaügyi együttműködés folytatásáról állapodott meg a napokban Athénban a görög és a macedón miniszterelnök. Kiriakosz Micotakisz és Dimitar Kovacevszki azért ült le egy asztalhoz, hogy megvitassa, miként tud a két ország közösen megbirkózni az Európát érintő energiaválsággal, amelyet szakértők szerint az orosz–ukrán háború és Brüsszel szankciós politikája idézett elő.

Kovacevszki a találkozót követő sajtótájékoztatón megerősítette, hogy országa a következő időszakban is számíthat a görögországi bányákból származó lignitre és barnaszénre. Micotakisz kijelentette, hogy Athén kész támogatni Észak-Macedóniát az energiaválság idején. Úgy véli, hogy közös érdek, hogy a görög vállalatok Észak-Macedóniában fektessenek be. Rámutatott: a beruházásoknak köszönhetően javítható a két szomszédos állam közti kapcsolat az energiaszektorban. A miniszterelnökök egymillió tonna szén és 250 ezer tonna fűtőolaj szállításáról is tárgyaltak Athénban.

A szenet elsősorban az Oslomejben található erőmű működtetésére használják fel, a fűtőolaj nagy része pedig a Negotino melletti hőerőműbe kerül. Athénnak és Szkopjénak egyébként érvényes szerződése van 144 ezer tonna fűtőolaj vásárlására, ez azonban októberben lejár. Az energiakrízis keményen érintette a kis balkáni országot, a kormány már korábban döntött arról, hogy a lakosságnak és az intézményeknek is spórolniuk kell az árammal. Ennek részeként lekapcsolnák a díszkivilágítást, korlátoznák a klímahasználatot, valamint az ajánlás szerint a bojlerokat is csak akkor kell bekapcsolni, ha éppen szükség van a meleg vízre.

A macedón főváros központja egyébként tele van kivilágított szobrokkal. Ezek jelentik Szkopje egyik legnagyobb vonzerejét. Télen ugyanakkor fontosabb lesz a lakosság alapellátásának biztosítása, mint az idegenforgalom vagy a történelmi helyek megvilágítása. 

 

A macedón kormány célja, hogy 15 százalékkal csökkenjen a fogyasztás az országban. Kreshnik Bekteshi gazdasági miniszter kiemelte: minden állami intézmény áramfogyasztását nyilvánossá teszik, a túlfogyasztókat megbüntetik.

 

Ahhoz, hogy elegendő villamos energiája legyen Észak-Macedóniának, a bolgároktól is vásárol áramot. A görög kormányfővel való találkozót megelőzően Szófiában egyeztetett erről az észak-macedón miniszterelnök bolgár kollégájával. A megállapodás értelmében Bulgária idén októbertől jövő év március végéig 200 megawattóra (MWh) árammal látja el Észak-Macedóniát.

Az orosz–ukrán háború és a szankciók okozta energiaválságról a V4NA-nak adott interjújában Aleksandar Nikoloski, az ellenzéki VMRO DPMNE alelnöke kifejtette: katasztrofális az energetikai helyzet az országában, mert a kormány nem sok mindent tett annak enyhítése érdekében. Az ellenzéki politikus szerint habár van elég erőforrás hozzá, mégis külföldi villanyáram behozatalára szorul Észak-Macedónia.

 

Macedóniának van elegendő nyersanyaga és forrása, amelyből elektromos áramot tud előállítani, s amelyből fedezni tudná a saját szükségleteit, s nem kell hozzá gáz. Nekünk elegendő erőforrásunk van, nem is kellene behozatalra támaszkodnunk, sajnos a kormány az elmúlt években szinte teljesen tönkretette a rendszert, s most már ott tart az ország, hogy a felhasznált villanyáram felét külföldről kell beszerezni

 

– szögezte le Nikoloski.

Borítókép: idén nem fürdik majd fényben Szkopje belvárosa (Fotó: Europress/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.