– Ha szakmai alapon és reálisan vizsgáljuk a hazai villamosenergia-rendszer kihívásait, látható, hogy az éves szinten közel harmincszázaléknyi import már most is ellátás- és nemzetbiztonsági kockázatokat hordoz – mondta a Magyar Nemzetnek Hárfás Zsolt mérnök, atomenergetikai szakértő.
Kifejtette, mindez azért vetődött fel, mert a jövőben az európai villamosenergia-rendszerből több mint százezer megawattnyi erőművi kapacitás esik majd ki kiöregedés és klímavédelmi okok miatt, amelyet tovább súlyosbítanak az ideológiavezérelt brüsszeli szankciós politika következményei. Emiatt a jövőbeli importlehetőségek nagymértékben beszűkülhetnek vagy akár meg is szűnhetnek.
– Ebben a helyzetben a kormány reálisan méri fel a helyzetet, és arra törekszik, hogy Magyarország minél inkább önellátóbb legyen az áramtermelésben is. Új erőművi kapacitások létesülnek hazánkban, sőt a jelenlegi súlyos európai energiakrízis közepette a kormány elkötelezett a paksi atomerőmű további üzemidő-hosszabbítása mellett is – emelte ki Hárfás Zsolt.
Magyarországon az atomerőmű által termelt klímabarát villamos energia nélkülözhetetlenségét mutatja, hogy tavaly a hazai villamosenergia-ellátás alapvető pillérét továbbra is a paksi atomerőmű jelentette. A négy paksi blokk éves bruttó villamosenergia-termelése 16 TWh volt, ez a mennyiség a hazai termelés több mint 47 százalékát tette ki. Ez az érték lehetett volna nagyobb is, azonban a paksi blokkok teljesítményét több alkalommal azért kellett jelentősen csökkenteni, mert éppen jobban sütött a nap és fújt a szél, és a nap- és szélerőművek által termelt áramot kötelezően át kellett venni.