Ebben az évben Magyarország a háború és a szankciók miatt 3674 milliárd forintot veszít, azaz a GDP volumene ezek nélkül ennyivel lenne magasabb. A Makronóm Intézet a német IW Gazdaságkutató Intézet által Németország vonatkozásában kidolgozott módszertan alapján számszerűsítette a hatásokat. Elemzésük rávilágított többek között arra is, hogy a kormányzati programok nélkül a GDP bővülése az idén stagnálna a jelenleg várható növekedés helyett.
A Makronóm elemzése alapján a háború és a szankciók több szálon befolyásolják negatív irányba a gazdasági teljesítményt: magasabb alapanyag- és energiaárak, nagyobb kormányzati kiadások, illetve ehhez kapcsolódóan beruházások elhalasztása, alacsonyabb külső kereslet. Magyarországot elsődlegesen az energián keresztül érintik a szankciók, hiszen nem áll rendelkezésünkre olyan mennyiségű kitermelhető földgáz vagy kőolaj, ami ki tudná elégíteni a hazai keresletet.
Ennek következménye, hogy Magyarország kiszolgáltatott a világpiaci folyamatoknak, az emelkedő energiaárakat a hazai fogyasztóknak is meg kell fizetniük és beépíteni az árakba
– írja a tanulmány.
Németországnak az Ukrajnában folyó háború és a szankciók 2023-ban 175 milliárd euró nagyságrendű veszteséget okoznak, ami a GDP 4,5 százalékának felel meg, egy főre vetítve pedig kétezer eurós nagyságrendet képvisel.
A szakértők az áremelkedéssel kapcsolatban felhívták a figyelmet arra, hogy az jelentősen gyorsult a háború és szankciók következményeképpen: míg 2021 májusában a tavalyi évre vonatkozóan 3,8, az idei évre pedig 3,7 százalékos árváltozást feltételeztek a magyar gazdaságban, addigra a 2023. januári előrejelzés már 15,7 és 14,9 százalékkal számol.
Mint a Magyar Nemzet megírta, Varga Mihály pénzügyminiszter múlt szombaton arról számolt be, hogy több mint négy százalékkal növekedhet jövőre ismét a magyar gazdaság, idén pedig elkerülheti a visszaesést, mindezt a stabilitást erősítő intézkedéseknek köszönhetően.
A teljes, eredeti cikk a VG oldalán olvasható el.
Borítókép: illusztráció (Fotó: Pexels)