Mintegy kétszáz kockázatos termék miatt kellett Magyarországon intézkedni idén Európai Bizottság élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszerén (RASFF) adatai alapján tavaly. Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletéért felelős helyettes államtitkára közölte: a magyar vonatkozású esetek túlnyomó többsége élelmiszerrel kapcsolatos volt, emellett takarmánnyal és élelmiszerrel érintkező anyagokkal összefüggésben is adódtak problémák.
A legtöbb bejelentés baromfihús és abból készült termékek, valamint zöldségek és gyümölcsök miatt érkezett. E mellett számos fűszert és gyógynövényt, továbbá étrend-kiegészítőket, bébiételeket és tápszereket is megvizsgáltak az uniós riasztási rendszeren érkezett bejelentés alapján a hatóság szakemberei.
– A RASFF 2022-ben is fontos szerepet játszott a problémás termékek nyomon követésében, valamint a velük kapcsolatos intézkedésekben. A magyar hatóság által publikált termékvisszahívások csaknem 61 százaléka ezen rendszeren érkezett információk hatására indult el – mutatott rá a helyettes államtitkár.
A magyar élelmiszerlánc biztonságosságát jól jelzi, hogy az esetek döntő többsége, mintegy 86 százaléka külföldön előállított terméket érintett, hazai áruval csupán a bejelentések 14 százalékában volt probléma.
– A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), mint az élelmiszerlánc-felügyeletért felelős magyar hatóság tavaly 19 ügyet jelentett a rendszeren keresztül – mondta el Felkai Beáta.
A legemlékezetesebb, illetve szakmai szempontból legérdekesebb esetek között a csokoládé termékekkel kapcsolatos problémákat, valamint a bogyós gyümölcsök okozta megbetegedéseket említette a helyettes államtitkár. Ahogyan arról korábban lapunk is beszámolt, Március végén az Európai Bizottság több országra, köztük Magyarországra is kiterjedő szalmonellajárványt jelentett a Belgiumban gyártott Kinder csokoládétermékek kapcsán. A belga gyárat áprilisban bezárták és világszerte vették le a boltok polcairól az ismert gyártó termékeit. Néhány hónappal később aztán ismét belga csokoládétermékekben mutattak ki a szalmonellavírust. A riasztási hálózat gyors reagálásának köszönhetően a Barry-Callebaut cég termékei nem kerültek kiskereskedelmi forgalomba.
Szintén nagy port kavart az a magyar bejelentésre indult ügy, amelyben hepatitis A-vírussal szennyezett, fagyasztott bogyós gyümölcsöket kellett visszahívni. A termék hat európai országban és az Egyesült Királyságban okozott megbetegedéseket, a szigetországban például több mint háromszáz esetről számoltak be.
A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy a járvány felderítése egy magyarországi étterem vizsgálata alapján indult el, ahol 16 megbetegedést jegyeztek fel. A szakemberek a fertőzés forrásaként a lengyel Ardo Fruitberry vegyes bogyós gyümölcséből készült hideg gyümölcslevest azonosították. Borítókép: Az elmúlt év egyik legnagyobb port kavart botránya egy ismert csokoládégyártó termékeit érintette (Fotó: MYRIAM TIRLER / HANS LUCAS / HANS LUCAS VIA AFP)