Formálódik Brüsszel Oroszországgal szembeni tizedik szankciós csomagja. Az Európai Parlament állásfoglalása teljes körű embargót sürget valamennyi orosz fosszilis energiahordozóra. Így megszüntetnék az atomerőművek működéséhez szükséges fűtőelemek szállítását és megtiltanák a nukleáris együttműködéseket is.
Az atomenergia eddig azért nem került be az Európai Unió és az Egyesült Államok embargós csomagjaiba, mert annak végzetes hatásai lennének az áramellátásra. Számos nyugati erőmű is orosz fűtőelemet használ, amelyek egyes létesítmények esetében csak több év alatt, másoknál viszont egyáltalán nem helyettesíthetők.
A magyar kormány több alkalommal jelezte, hogy az orosz nukleáris technológiák esetleges embargója vörös vonalat jelent hazánk szempontjából. Paks ugyanis a magyar energiatermelés harmadát biztosítja.
Az orosz energiaforrások tiltása már így is jelentős nehézségek elé állította Európa országait. Az Orbán-kormány kezdetektől fogva világossá tette, hogy nem hajlandó kockáztatni az ország energiabiztonságát. Ezért a tárgyalásokon több mentességet is kiharcolt hazánk érdekében.
Február 5-én lépett életbe az orosz olajtermékekre vonatkozó brüsszeli szankció, a Magyarország gázolajellátása azonban továbbra is biztosított. Egyrészt azért, mert mentességet kaptunk a csővezetéken érkező nyersolaj importjára szóló embargó alól. Másrészt sikerült a régió országaival együtt kiharcolni, hogy a tiltás alól kivételt kapott finomítókban előállított üzemanyagot olyan arányban tovább lehessen értékesíteni, amilyen arányban nem orosz eredetű nyersolajat tartalmaz.