Vajon mi a magyarázat arra, hogy Brüsszel egyik szankciós csomagtervezetének sem vizsgálta a várható hatásait? – tette fel a kérdést Hortay Olivér a közösségi oldalára feltöltött bejegyzésében. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője magyarázattal is szolgált.
Brüsszel talán legkülönösebb, visszatérő gyakorlata, hogy szankciós csomagterveit minden alkalommal előzetes szakmai elemzés nélkül, a lehető leggyorsabban próbálja átvinni a tagállamokon.
Ez annak fényében különösen meglepő, hogy más esetekben az Európai Bizottság a legkisebb beruházásoknál is elvárja a kormányoktól, hogy hatásvizsgálatot készítsenek.
A szankcióknál azonban – amelyek drasztikusan befolyásolják Európa versenyképességének jövőjét – fel sem merül a szakmai előkészítés igénye.
Brüsszel ráadásul úgy is ragaszkodik a gyakorlathoz, hogy azt a tagállami vezetők valamennyi szankciós csomag tárgyalásakor élesen bírálták.
– A felelőtlen magatartás legkézenfekvőbb magyarázata, hogy a szakmai viták akadályoznák az Európai Bizottság politikai törekvéseit. Ursula von der Leyen nyilatkozataiból világosan látszik, hogy Brüsszel már a háborút követő hónapokban elhatározta, mindenféle kereskedelmi kapcsolatot el kell vágni Oroszországgal, kerül, amibe kerül. Ha azonban kiderülne, hogy ez pontosan mibe kerül, az európaiak elsöprő többsége – és így vélhetően az általuk megválasztott vezetők nagyobb része is – elutasítaná a kezdeményezéseket. A közvélemény-kutatások eredménye ugyanis egyértelmű: a jelentős egzisztenciális következményekkel járó büntetőintézkedéseket még a szankciópárti tagállamokban sem támogatják – magyarázta a szakértő.