A Szövetségi Számvevőszék megkongatta a vészharangot Németország államadóssága miatt. – Az elmúlt három év súlyos globális válságai mély nyomokat hagytak a pénzügyi folyamatokban – figyelmeztetett Kay Scheller, a hatóság elnöke. Az adóssághegy az utóbbi időben meredeken emelkedett. Az újraegyesítés óta a szövetségi köztársaság mintegy 1300 milliárd euró tartozást halmozott fel, ez pedig az utóbbi három évben 2100 milliárd euróra nőt. Ennek oka az elmúlt évek válsághiteleiben keresendő – jelezte a számvevőszék a V4NA nemzetközi hírügynökség ismertetése szerint.
Németország például a koronavírus-járvány és az energiaválság kezelésére vállalt fel tetemes mennyiségű adósságot. A tartozásokat 2028-tól kell visszafizetni, ám a tervek szerint még 2061-re sem sikerül mindent törleszteni.
A probléma forrása az, hogy a kamatköltségek is meredeken emelkednek, 2021 óta négymilliárdról negyvenmilliárd euróra szaladtak fel.
A kamattörlesztés pénzügyi terhet jelent a fiatalabb generációnak is. Egy ma tizenhárom éves gyermek például, aki 2028-ban, 18 évesen lép be a munka világába, ötvenéves koráig az adójából fizeti a felvett válsághitelek törlesztőrészletét és a kamatokat.