Az amerikai külügyminiszter nemrégiben meggyanúsította Kínát, hogy fegyvereket készül szállítani Oroszországnak. A kínai kollégája ezt rágalomnak minősítette. A Nyugat ezzel együtt már belebegtette a Kína elleni esetleges szankciókat. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a minap jelezte: még mélyebb gazdasági krízis lesz, ha ideológiai indíttatásból elvágják a kereskedelmi együttműködést az Európai Unió és Kína között. Lapunk szakértőt kérdezett meg arról, hogy milyen következményekkel járnának a szankciók.
– Ez természetesen az intézkedések mértékétől, komolyságától is függ. Az Egyesült Államok dönthet úgy is, hogy bizonyos technológiákat – például a csipek terén – nem enged ki Kínába, és így a kelet-ázsiai ország jelentős versenyhátrányba kerül, ha nem tudja az embargót megkerülni – mondta Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza.
Egyúttal felhívta a figyelmet az amerikai inflációcsökkentő törvényre, ami önmagában is versenyhátrányt okoz a nem amerikai, azaz például kínai cégeknek.
– A szankcióknak már extrém formája lenne a külkereskedelem további korlátozása, amely a teljes ellátási láncban zavart okozna, hiszen számtalan alkatrész, alapanyag jön Kínából. Ugyanakkor fontos figyelembe venni Kína technológiai fejlődését is: míg korábban az volt a jellemző, hogy az ország a nyugati technológiákat másolta, addig ma már komoly versenyben van az innováció terén. Azaz a kapcsolat megbontása mindkét félnek hátrányos lenne, hiszen hátráltatná a technológiai fejlődést – magyarázta a közgazdász.
A közgazdász emlékeztetett: Kína és az Egyesült Államok erőteljes versenyt folytat egymással, hiszen a világ két legnagyobb gazdaságáról beszélünk. Ez már Donald Trump elnöksége alatt megkezdődött, mivel a volt vezető korlátozni akarta a kínai importot különböző védővámok kivetésével. Joe Biden elnöksége alatt sem ért véget a konfliktus, ugyanis ekkor kerültek a kínai technológiai cégek (például a Huawei) tiltólistára. Ugyanakkor a kereskedelmi kapcsolat létezik, sőt, a forgalom volumene 2022-ben rekordot döntött. Míg az import 537 milliárd dollárt tett ki, addig az export mindössze 154 milliárdot. Ezzel az Egyesült Államok hiánya is historikus csúcsot ért el.