– A Nyugat belebegtette, hogy Oroszország után Kína ellen is szankciókat vezethet be. Az intézkedés sorsfordító mérföldkövet jelenthet a háborúban – jelezte közösségi oldalára feltöltött bejegyzésében Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője.
A szakértő emlékeztetett: az amerikai külügyminiszter – titkosszolgálati adatokra hivatkozva – meggyanúsította Kínát, hogy fegyvereket készül szállítani Oroszországnak. A kínai külügyminiszter ezt rágalomnak minősítette és tagadta, hogy ilyesmire készülnének, de Joe Biden amerikai elnök mégis lépett: egyeztetésre hívta Olaf Scholtz német kancellárt és Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét. A találkozók témája hivatalosan: a „Kína által támasztott kihívások kezelésére irányuló közös munka”, ami a gyakorlatban – amerikai tisztségviselők közlése alapján – egy Kína elleni szankciós csomag előkészítését jelenti.
Hortay Olivér szerint egy ilyen intézkedésnek azonban beláthatatlan következményei lennének.
– Kína meggyanúsítása és a szankciós csomag lebegtetése olyan lépések, amelyek önmagukban is a további eszkaláció irányába mutatnak. Eddig Kína – bár gazdaságilag igyekezett profitálni a szankciók miatt átalakuló kereskedelmi kapcsolatokból – katonailag semleges pozícióra törekedett. Ha azonban a nyugat szankciókat vezetne be Kínával szemben, az automatikusan háborús féllé emelhetné az ázsiai óriást. A semleges pozíció megszűnne és könnyedén egy világháború kapujában találnánk magunkat – figyelmeztetett az üzletágvezető.