Peking: Helyreáll a béke, vagy kiszélesedik a konfliktus

Béketárgyalásokra szólított fel az ukrajnai konfliktusban kedden Pekingben, az Országos Népi Gyűlés éves ülése alkalmából adott nyilatkozatában Csin Kang kínai külügyminiszter. Peking szerint vagy megszűnik a háborús ellenségeskedés, vagy a konfliktus hamarosan kiszélesedik. A kínai külügyminiszer nyomatékosított: ezt a válságot nem Kína teremtette, Peking nem részese a konfliktusnak, és egyik félnek sem szállított fegyvert.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI, The Guardian, DW2023. 03. 07. 7:55
CSIN Kang
Újdelhi, 2023. március 2. Az indiai külügyminisztérium által közreadott képen Csin Kang kínai külügyminiszterrõl a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezetõ feltörekvõ országát, valamint az Európai Uniót tömörítõ húszas csoport, a G20 külügyminiszteri értekezletén Újdelhiben 2023. március 2-án. MTI/EPA/Indiai külügyminisztérium Fotó: Indiai külügyminisztérium
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Minden fél legitim biztonsági érdekeit tiszteletben kell tartani –  hangoztatta  Csin Kang kínai külügyminiszter ma az Országos Népi Gyűlés éves ülésén.

Ezt a válságot nem Kína teremtette. Kína nem részese a konfliktusnak, és egyik félnek sem szállított fegyvert

– szögezte le. Egyúttal értetlenségét fejezte ki, hogy miért kellene Kínát hibáztatni, szankcionálni vagy fenyegetni az ukrajnai háború miatt. – Ez teljességgel elfogadhatatlan – nyomatékosított.

Az Egyesült Államok és más nyugati országok az elmúlt hetekben többször kilátásba helyezték, hogy büntetőintézkedésekkel sújtják Kínát, ha fegyvert szállít Oroszországnak.

Kína februárban mutatta be javaslatát az ukrajnai háborúval kapcsolatban, amelyben az állt, hogy az országok szuverenitását tiszteletben kell tartani, véget kell vetni a hidegháborús mentalitásnak, fegyverszünetre van szükség, és vissza kell térni a béketárgyalásokhoz.

 A javaslat nem szólította fel Oroszországot, hogy vonja ki csapatait Ukrajnából.

– Úgy tűnik, van egy láthatatlan kéz, amely a konfliktus elnyújtásán és eszkalációján dolgozik, és egy bizonyos geopolitikai terv érdekében használja az ukrajnai válságot – fogalmazott Csin Kang, aki szerint „a konfliktus, a szankciók és a nyomásgyakorlás” nem fogja megoldani a problémát.

Amire most szükség van, az a nyugalom, a józan ész és a párbeszéd

– magyarázta a kínai külügyminiszter.

Hozzátette, hogy amint lehet, meg kell kezdeni a béketárgyalási folyamatot, és tiszteletben kell tartani minden fél legitim biztonsági aggodalmait.

Csin szerint két lehetőség van: vagy megszűnik az ellenségeskedés és helyreáll a béke, vagy „még több olajat öntenek a tűzre”, a konfliktus kiszélesedik és ellenőrizhetetlenné válik.

Csin a kínai–orosz kapcsolatokat a „nemzetközi kapcsolatok új modelljének” nevezte. Mint mondta: egyes országok hidegháborús szemüvegen keresztül tekintenek erre a kapcsolatra, de Csin szerint nincs szó katonai szövetségről, és egyetlen más országgal sem keresik a konfliktust.

Minél turbulensebbé válik a világ, annál jobban fejlesztenünk kell a kínai–orosz kapcsolatokat

– tudatta a stratégiai elképzeléseket Csin Kang.

Hszi Csin-ping kínai elnök az Országos Népi Gyűlés konzultatív bizottságában, a küldöttek előtt az Egyesült Államokat és a nyugati országokat bírálta. Szerinte a Nyugat „bekerítette, féken tartja és elfojtja” Kínát, ami miatt az ország fejlődése „példátlan kihívásokkal” néz szembe – jelentette a kínai állami média.

Az amerikai–kínai versenyről a Csin úgy fogalmazott, hogy „Washington Peking teljes visszaszorítását és elnyomását akarja”. Hozzátette: 

Ha Amerika ezt így folytatja, akkor semmi sem menti meg attól, hogy konfliktusba és konfrontációba keveredjen.

Mint arról lapunk is beszámolt korábban, a kínai–amerikai kapcsolatok feszültségekkel tűzdeltek, részben Tajvant illetően, ugyanis a sziget szuverenitását Washington gyakran hangoztatja és támogatja – noha formális keretekben ezt eddig nem tette –, részben pedig a kémballon okozta botrány miatt.

A kínai külügyminiszter azonban felszólalásában megerősítette, hogy Peking nem tűri el, hogy beleszóljanak a belügyeibe, Tajvan – amelyet Kína a saját részének tekint – pedig egy „vörös vonal” ebben a kérdésben. 

 

Borítókép: az indiai külügyminisztérium által közreadott kép Csin Kang kínai külügyminiszterről a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő húszas csoport, a G20 külügyminiszteri értekezletén Újdelhiben 2023. március 2-án (Forrás: MTI/EPA/indiai külügyminisztérium)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.