Több esetben is toxin- és GMO-szennyezést talált az Ukrajnából hazánkba érkezett gabonában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az Agrárminisztérium még februárban rendelt el szigorú minőségi és élelmiszerlánc-biztonsági ellenőrzést az Ukrajnából hazánkba érkező gabonával kapcsolatban. A vizsgálat az egész országra kiterjed, a szakemberek a gabonatárolókban fellelt tételekből vett mintákon GMO-, növényvédőszer-maradék- és toxintartalom-vizsgálatokat végeztek, valamint ellenőrizték a tárolási körülményeket, a raktári kártevők esetleges jelenlétét és a nyomonkövethetőséget is.
A hatóság a feldolgozatlan gabona mellett a Magyarországra érkező ukrán eredetű búzaliszteket is górcső alá vette, mivel azok kapcsán is megfogalmazódott a minőségi kifogás gyanúja.
Az agrártárca tájékoztatása szerint a több héten át tartó munka során a szakemberek három esetben találtak mikotoxinnal szennyezett kukoricát és ugyancsak három minta mutatott pozitív eredményt a GMO-vizsgálatot követően. Mindezek mellett két esetben szójaszennyezettséget mutattak ki.
Békés vármegyében a helyszíni ellenőrzés során találtak olyan ukrán származású, több mint 29 tonnányi kukoricát, ami csávázott kukorica-vetőmaggal volt szennyezett. Erre a tételre forgalmi korlátozást és megsemmisítést rendeltek el. A csávázott vetőmag használata az Európai Unióban évek óta tilos.
A hatóságok a magyar piacra érkező gabonával minden élelmiszerlánc-biztonsági szabályt betartatnak, és szigorú ellenőrzésnek vetnek alá. – Az ukrán gabonát felhasználó magyar vállalkozásoknak közvetlen felelőssége, hogy az uniós és a hazai szabályoknak megfelelő gabonát használjanak csak fel – szögezte le közleményében az agrártárca. A minisztérium jelezte: a szennyezett gabonából nem került és nem is kerülhet a magyar fogyasztókhoz. Az agrártárca elkötelezett abban, hogy a magyar családok asztalára biztonságos élelmiszerek kerüljenek.
A hazánkba érkező ukrán gabona ugyanakkor nem csak élelmiszer-biztonsági szempontból jelent kockázatot, az olcsó termények dömpingje piaci zavart okoz. Miközben az ukrán gabonának a harmadik országbeli élelmezési válságot kellene csillapítani, a termények zöme az Európai Unió belső piacán, azon belül is az Ukrajnával határos keleti tagállamokban marad.
A helyzet mielőbbi rendezése érdekében az érintett országok nemrég közös levélben fordultak az Európai Bizottsághoz. A kelet-európai állam- és kormányfők többek közt az eladhatatlanná vált, EU-ban megtermelt gabona felvásárlását és az ukrán terményekre vonatkozó vámok visszavezetését javasolták.
A téma kapcsán nemrég a lengyel agrárkamara is felemelte a hangját, a köztestület is a vámok visszaállításában látja a megoldást. Ugyanakkor, ha erre nincs lehetőség, akkor az Európai Uniónak más intézkedésekkel kell kompenzálnia a termelők kieső bevételét. A lengyel agrárkamara szerint a gazdáknak komoly veszteséget okoznak az Ukrajnából korlátozás nélkül beáramló gabonafélék, repce, kukorica, baromfi- és tejtermékek, amelyek egyrészt sokkal alacsonyabb minőségűek a hazai cikkeknél, másrészt gyakran az unió területén nem engedélyezett növényvédőszer-maradványokkal szennyezettek.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)