A tavalyi aszályhelyzetre, az elhibázott brüsszeli szankciókra és az energiaválságra válaszul március végéig rekordösszegű, több mint 300 milliárd forintnyi támogatást fizettek ki a gazdálkodóknak – jelentette be pénteken közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
A tárcavezető hangsúlyozta: a magyar kormány megfeszített erővel dolgozik a mezőgazdasági termelők likviditásának megőrzésén, éppen ezért mindent megtettek a gazdálkodók által igényelt támogatások feldolgozása és a minél gyorsabb kifizetések érdekében.
Ennek révén az elvégzett munkáért és a vállalt kötelezettségekért járó források rekordmértékben, több mint 300 milliárd forint értékben jutottak el az érintettekhez az idei esztendőben még húsvét előtt
– tette hozzá.
Nagy István kitért arra is, hogy az agrár-környezetgazdálkodási programban meghirdetett felhívások kapcsán összesen csaknem 109 milliárd forint kifizetése történt meg március végéig. Az ökológiai gazdálkodásban részt vevő termelők pedig mintegy 18 milliárd forint támogatásban részesültek. A Natura 2000 mezőgazdasági területeknek és más érintett területeknek nyújtott kompenzációs kifizetések mértéke meghaladta a 12 milliárd forintot.
A Vidékfejlesztési programban a területalapú támogatások tehát összesen 140 milliárd forint értékben érkeztek meg az érintettekhez.
A miniszter kiemelte azt is, hogy az I. pilléres közvetlen támogatás révén ugyancsak az idei évben januártól április elejéig 15 jogcímen született döntés 168,9 milliárd forint kifizetéséről, folytatva a tavalyi év utolsó negyedévében történt előleg- és részfizetéseket. Ebből csak zöldítés jogcím esetében 130 ezer termelőnek 44 milliárd forint, az egységes területalapú támogatások (SAPS) esetében pedig 124 ezer gazdálkodó 5,8 milliárd forint támogatáshoz jutott eddig.
A tárcavezető kiemelte, a kormány mindig a gazdák mellett áll. Ezek a tények is jól mutatják, hogy az agrártámogatási rendszer összes lehetséges eszközét mozgósítottuk a nehéz gazdasági helyzet kezelése és a termelők megsegítése érdekében – jelentette ki Nagy István.
Borítókép: A Vidékfejlesztési programban a területalapú támogatások 140 milliárd forint értékben érkeztek az érintettekhez (Fotó: Magyar Nemzet/Mirkó István)