Nagy az izgalom a hazai paradicsomtermesztők körében, a gazdák attól tartanak ugyanis, hogy túlkínálat alakulhat ki a hazai piacon, ami az árakra és végső soron a termelők árbevételére is súlyos hatással lesz – írta a VG.hu A lap cikke szerint a terméssel nem lesz baj, a szezon jól indult, mennyiségben és minőségben is kedvezők a kilátások, a piaci helyzet azonban nem ilyen rózsás.
Ledó Ferenc, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara zöldségtermesztési alosztályának vezetője szerint az igazi megmérettetés három-négy hét múlva kezdődik, akkor a hazai kertészetekkel együtt a hollandoktól is nagyobb mennyiség érkezik.
A paradicsom ugyanakkor egy gyorsan romló termék, ami eladási kényszerhez vezethet. A túlkínálat ugyanakkor az árakra is csökkentő hatással lehet, miközben a hazai kertészeteknek épp ebben az időszakban kellene megkeresniük az éves árbevételük 60-70 százalékát.
Az ágazatban e mellett egy újabb növénybetegség is tovább borzolja a kedélyeket. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ugyanis nemrég itthon is kimutatta a Ralstonia pseudosolanacearum baktériumot.
A betegség először 2015-ben jelent meg Európában, azóta számos országban találtak fertőzött állományokat. A baktérium a paradicsom mellett a burgonyára és számos dísznövényre, köztük a rózsákra is veszélyt jelent. A Nébih szerint a betegség terjedése súlyos következményekkel járhat, akár százszázalékos terméskiesés is előfordulhat. Hosszú távú következményként a fertőzött területek évekre kiesnek a termesztésből. Védekezni ellene egyelőre nem tudnak a kertészetek, ezért terjedését csak a megfelelő növényegészségügyi intézkedések betartásával lehet megfékezni.