A demokrácia arzenálja siralmas állapotban van, és így az Egyesült Államok képessége is, hogy fenntartson – vagy jobb esetben elrettentsen – egy nagyhatalmi háborút. Ez a törékenység nem egyik napról a másikra alakult ki, hanem évtizedes, tudatos politikai döntések eredménye. Ezek a döntések nem jártak nagy büntetéssel a hidegháború utáni, amerikai dominancia által meghatározott világban. Azonban amint azt az ukrajnai konfliktus megmutatta, ezek a döntések az elkövetkező években valószínűleg sokkal drágábbak lesznek – írta a Bloomberg. A cikket a Világgazdaság ismertette.
Az Egyesült Államoknak egykor verhetetlen védelmi ipara volt. Az első világháború végére a hajógyárai több hadihajót építettek, mint a világ többi része együttvéve. A második világháború közepére az Egyesült Államok ipari termelése négyszerese volt Németországénak, és kényelmesen tudott egyszerre két fronton harcolni. Bár az oroszoknak szokták tulajdonítani, a valóságban egyedül az amerikaiakról lehetett elmondani, hogy több tankjuk volt, mint az ellenségnek lőszere.
Manapság viszont az amerikai hadiiparnak évekre van szüksége ahhoz, hogy pótolja azokat a fegyvereket, járműveket és lőszert, amelyeket Ukrajna és annak jóval kisebb hadserege pár hét alatt elhasznál.
Ennek oka az, hogy bár az Egyesült Államok gazdaságának vezető szerepe megmaradt, most már nem a gyártáson, hanem a csúcstechnológiák kifejlesztésén van a fókusz – ez az átmenet lehetővé tette, hogy Amerika a világ legfejlettebb fegyvereit tervezze meg, ám arra már nem feltétlenül képes, hogy ezeket nagy mennyiségben előállítsa.