Az ország villamosenergia-igénye, ahogy a világ más részein is, folyamatosan növekszik. Az IEA 2021-es tanulmányában azt valószínűsíti, hogy globális villamosenergia-igény 2040-ig évente 2,1 százalékkal növekszik, ezzel a villamos energia részaránya a teljes végső energiafogyasztásban 24, de akár 31 százalékra is emelkedhet – mondta el lapunk megkeresésére Litkei Máté, az MCC Klímapolitikai Intézet szakértője.
Ebből levonhatjuk azt a következtetést – emelte ki –, hogy hiába jelennek meg az egyre takarékosabb eszközök, mint a LED-es világítás, az energiahatékony ökoinverteres motorok, több villamosenergia-termelő kapacitásra lesz szükség. Így a Greenpeace gondolatmenetében, miszerint szükségtelen a Mátrai Erőmű földgázüzeművé fejlesztése, számos ellentmondás van – tette hozzá.
A zöldátállást ugyanis jórészt úgy tudjuk megvalósítani, hogy egyre több villamosenergiával működő eszközt használunk. Az épületállomány zöldszervezet által is javasolt szigetelésével valóban akár 70-80 százalék fűtési energiamegtakarítást el lehet érni, azonban ez önmagában nem csökkenti a villamosenergia-igényt. Sőt, egy mélyfelújítás akkor tekinthető teljesnek, ha a korszerűtlen fűtési berendezést is modernizálják. Ha pedig a gázfűtést a fenntartható energiát is felhasználó hőszivattyú váltja fel, tovább növeli a villamosenergia-felhasználást – magyarázta a szakértő. Az e-mobilitás terjedése egy, a kormányzat és a Greenpeace szerint is támogatott cél, ami szintén többlet-villamosenergiafogyasztást generál.
A fogyasztási görbéket tanulmányozva megállapítható, hogy különösképp a téli időszakban nő meg az energiaigény, vagyis a sötét, borús és hideg időszakban.
Magyarország legjelentősebb megújuló termelési potenciállal napenergiából rendelkezik, azonban a napelemek időjárásfüggő mivoltukból eredően nem a legenergiaigényesebb időszakokban termelnek energiát, ezért egyelőre lehetetlen a hazai igények ellátása földgáz és atomenergia nélkül.