– Noha az infláció alatti mértékben, ugyanakkor jelentősen drágultak az albérletek az idei évben, és ez két fő okra vezethető vissza – mondta el lapunk megkeresésére Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Kifejtette, az albérletárak átlagosan 14 százalékkal magasabbak az előző évihez képest, Budapesten 240 ezer forint az átlag, ám ebben benne vannak a legdrágább kerületek (V., I. és II., ahol 300-350 ezer forint az átlag), a legolcsóbbak között van például a XVI., a XVII., a XXI. és a XXIII. kerület, ahol 145-165 ezer forintos átlagos lakbérrel találkozhatnak a bérlőjelöltek – sorolta Balogh László.
Az Ingatlan.com összesítéséből kiderül, hogy a legnagyobb egyetemvárosok közül Győrben 185 ezer, Debrecenben 170 ezer forint az átlagos bérleti díj. Ennél valamivel olcsóbb városnak számít Pécs és Szeged a maga 140 ezer és 135 ezer forintos átlagos bérleti díjával. Miskolcon pedig átlagosan százezer forintért lehet lakást bérelni.
A szakember kiemelte, a jelenlegi árakhoz hozzájön, hogy a tavalyi második félévben a bérbeadók nem mertek emelni, ugyanis mindenki tartott az elszálló rezsiáraktól, amelyek a megemelkedett bérleti díjakkal együtt már nem tudtak volna kigazdálkodni a bérlők és ez negatív folyamatot indíthatott volna el. Ez azonban nem történt meg, a munkáltatók jelentős része viszont az infláció miatt növelte a béreket. A magasabb keresetek, a lejáró szerződések, illetve a kínálatban újonnan megjelenő lakások lehetőséget adtak a díjak emelésére.