Az Európai Bizottság látja, de nem akarja észrevenni, milyen súlyos gondokat okozott a kelet-közép-európai gazdálkodóknak azzal, hogy dömpingszerűen engedte megjelenni piacaikon az ukrán gabonát – mondta a Világgazdaságnak adott exkluzív interjújában Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek elnöke, az Országgyűlés alelnöke. Hozzátette: így nem meglepő, hogy az európai terményárak gyakorlatilag lefeleződtek. Kiemelt sikerként könyvelhető el szerinte az, hogy a parlament a napokban megtiltotta a termőföld adóztatását.
Jakab István az interjúban elmondta, az Európai Bizottság kristálytisztán látja, hogy az ukrán gabona dömpingje mekkora károkat okoz Magyarországnak és a többi kelet-európai államnak. – A május 23-i brüsszeli demonstrációnk után viszont maga az uniós agrárbiztos is arról beszélt nekünk, hogy az európai gazdáknak tűrnie kell a piactorzító importot, mivel ez egy Ukrajnának nyújtott háborús támogatás. Arra persze már nem tér ki a brüsszeli kommunikáció, hogy az ukrán földek jelentős részét amerikai és nyugat-európai cégek használják, és az egész nem szól másról, mint hogy az ő terményeiknek kell piacot találniuk – mondta a gazdakörök elnöke, majd hozzátette:
„Annyira »jól« működött az éhező országoknak létrehozott szolidaritási folyosó, hogy minden második tétel itt maradt az Európai Unióban, a háború előtthöz képest többezerszeresére növelve az Ukrajnából érkező importot”.
Jakab István szerint az, hogy ezt még adócsalással is tetézték, valószínűleg megint elkerüli majd a brüsszeli döntéshozók figyelmét.
„Ne csodálkozzon senki, hogy ilyen körülmények között az európai terményárak gyakorlatilag lefeleződtek, és most már jócskán az önköltség alatt vannak”
– figyelmeztetett az Országgyűlés elnöke.
A MAGOSZ elnökének az a véleménye, hogy az importkorlátozásokat igenis fenn kell tartani, hiszen nem szabad ráengedni több tíz millió tonna gabonát az európai termelőkre, ráadásul úgy, hogy annak eredetéről vagy például a használt növényvédő szerekről semmilyen információnk nincs. „Elszántak vagyunk, hiszen ez nekünk tényleg létkérdés, és ebben teljes az egyetértés a többi kelet-európai gazdaszervezettel is” – erősítette meg Jakab István.
A teljes interjút a Vg.hu-n olvashatják.
Borítókép: Jakab István (Fotó: MTI/Vasvári Tamás)