Az eddigi hónapokban magasabb volt a nyugdíjasok fogyasztói kosarával számított árindex az általánosnál.
Ennek elsődleges oka, hogy a nyugdíjasok háztartását az élelmiszerárak és a háztartási energiaárak emelkedése az átlagosnál jobban érinti
– válaszolt Farkas András a Növekedés.hu megkeresésére.
A KSH szeptemberben teszi közzé az augusztusra vonatkozó inflációs adatokat is tartalmazó gyorstájékoztatóját, amely a nyugdíjasinfláció kiszámításához szükséges adatokat is tartalmazza, ezek alapján a kormányzat becslést készít majd a nyugdíjasinfláció mértékéről,
és amennyiben előbbi meghaladta az általános inflációt, úgy az alapján határozhatják meg a pótlólagos nyugdíjemelést
– mondta a nyugdíjszakértő a lapnak.
Mindez azt jelenti, hogy novemberben már az emelt összeget folyósíthatják a nyugdíjban, illetve nyugdíjszerű ellátásban részesülőknek, továbbá visszamenőlegesen az év elmúlt tíz hónapjára, illetve a 13. havi nyugdíjra is megkapják a pótlólagos nyugdíjemelési különbözetet – sorolta a nyugdíjemelés várható menetét.
Mennyi lehet az annyi?
– Saját kalkulációim alapján úgy vélem, a nyugdíjasinfláció elérheti a 18 százalékot, adott esetben akár 18,5 százalékig is emelkedhet – mondta Farkas András a lapnak.
Januárban 15 százalékkal emelték a nyugdíjakat, így a kormány által előrejelzett infláció alapján 2,5 százalékkal,
míg a nyugdíjasinfláció alapján akár 3-3,5 százalékkal is emelkedhet a nyugdíjak összege.
Ez összességében azt jelentheti, hogy egy átlagos nyugdíjas 51 ezer forintnyi pluszpénzhez jut majd novemberben, ami a visszamenőleges emelést is tartalmazza.