– Izrael gazdaságát célozták, de Európáét is elérték a húszi rakéták. A Vörös-tengeren zajló terrorakciók az egész Európai Unió áru- és energiaellátását veszélyeztetik. Távolinak tűnik, igaz? Pedig közelebb van, mint gondolnád. Mutatom a részleteket – hívta fel a figyelmet a fejleményekre a közösségi oldalán Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője emlékeztetett: a világ öt legnagyobb tengeri szállítmányozó vállalatából négy már bejelentette, hogy átmenetileg felfüggeszti tevékenységét a Vörös-tengeren. Bár az Izrael elleni támadást követően mindenki attól tartott, hogy a konfliktus a Hormuzi-szorosra is kiterjedhet, úgy tűnik, hogy az igazi problémák mégsem ott, hanem a Báb al-Mandeb-szorosnál jelentkeznek.
– Az Irán által támogatott, jemeni székhelyű húszi lázadók tudniillik beváltották a fenyegetésüket, és a partjaik mellett elhaladó kereskedőhajók ellen válogatás nélkül, egyre intenzívebb támadásokat indítanak. Az iszlamista csoport korábban világossá tette, hogy amíg Izrael nem teszi le a fegyvert és nem vonul ki Gázából, addig rakétákkal, drónokkal és kalózhajókkal fogja veszélyeztetni a szállítást – ismertette a szakértő.
Az incidensekre adott első médiareakciók a keletről érkező karácsonyi ajándékok késéséről szóltak, de a potenciális következmények ennél sokkal súlyosabbak. A Báb el-Mandeb jelentősége óriási. A világkereskedelem tizede, a globális konténerforgalom csaknem harmada és a Közel-Keletről Európába érkező olaj és cseppfolyósított földgáz jelentős része áthalad a szoroson. Ha ez a lehetőség megszűnik, a hajóknak meg kell kerülniük Afrikát, ami a szállítási időt legalább három héttel meghosszabbítja, a költségeket drasztikusan megnöveli és beláthatatlan logisztikai kihívások elé állítja a kereskedőket.