Az elmúlt napokban Hortay Olivér mutatta be, hogy Magyarországnak miért érdemes kitüntetett figyelmet szentelnie a zöldtechnológiáknak. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője eddig két részben elemezte a kilátásokat, most elérkeztünk a harmadik fejezethez. A szakértő ezúttal arra hívta fel a figyelmet a közösségi oldalán, hogy célszerű elkerülni hazánknak a két csapdát. Ezek közül az egyik a gazdaságfejlesztési és klímavédelmi törekvések összekeverése.
– Az Európai Unió klímapolitikájának talán legnagyobb tévedése, hogy a gazdaságának szigorú korlátozásától egyszerre reméli a kibocsátások csökkenését és – az igény megteremtésén keresztül – a zöldiparának épülését. Ezzel ellentétben a konkurens nagyrégiók a korlátozásokkal óvatosan, a zöldiparágak támogatásával viszont nagyvonalúan bánnak – emelte ki az üzletágvezető. Szerinte a hibás európai megközelítés mögött súlyos szereptévesztés áll.
Az Európai Unió hozzájárulása a globális szén-dioxid-kibocsátáshoz hét százalék, és folyamatosan csökken, azaz a közösség túlzott áldozatvállalásának gyakorlati haszna elhanyagolható. A versenyképesség visszaesése azonban nemcsak a gazdasági és geopolitikai pozíciót rontja, de a klímaváltozás hatásai elleni védekező képességet is. Ma Európára nem önmagában az átlaghőmérséklet növekedése jelenti a legnagyobb veszélyt, hanem például az annak hatására élhetetlenné váló Száhel-övezetből vagy Közel-Keletről potenciálisan meginduló migrációs hullámok. Azzal ráadásul, hogy a szigorú környezetvédelmi terhek miatt az európai vállalatok nem képesek kellő kapacitásokat kiépíteni, a közösség a zöldátmenethez szükséges eszközökben is egyre inkább importra szorul, ami a versenyképesség további csökkenéséhez vezet.