A héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) két gyorstájékoztatóval jelentkezik: szerdán jelenik meg a januári ipari termelés második becslése, míg csütörtökön az építőipar szintén januári adatai jelennek meg – mondta lapunknak Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő szenior makrogazdasági elemzője. Ismertette, az ipari termelés januári adatait a múlt heti adatközlésből már megismerhettük, így a mostani tájékoztatóból nem elsősorban a fő számokra lesz érdemes figyelni, hanem két részletre: egyrészt az egyes iparágak teljesítményére, másrészt pedig a rendelésállomány alakulására. A gyenge külső kereslet nyomán a KSH által megfigyelt ágazatok rendelésállománya az elmúlt hónapban kedvezőtlenül alakult, 14,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A rendelésállomány alakulása azért lehet lényeges, mert a következő időszak ipari teljesítményének egy fontos előrejelzője lehet – magyarázta Regős Gábor.

Fotó: Sztaniszlav Horvath
Decemberben az építőipar teljesítménye havi és éves alapon egyaránt csökkent, 5,1, illetve 4,3 százalékkal. Az ágazatban továbbra is jelentős problémát jelent az alacsony kereslet – az év végi rendelésállomány 23,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az uniós források beindulásával, a kamatkörnyezet mérséklődésével és a gazdasági helyzet javulásával az építőipari kereslet is növekedhet – ám ez nem egyik napról a másikra történik, idő kell hozzá – mutatott rá az elemző.
Kiderül, mennyi készpénzt halmozunk fel
Az MNB a héten egyetlen adatot közöl: a jegybank statisztikai mérlegének előzetes februári adatait csütörtökön. Az adatközlésből több, általában kevésbé hangsúlyozott információ is kiderül. Így
megtudhatjuk például a forgalomban lévő készpénz mennyiségét – ez decemberről januárra 113,9 milliárd forinttal, 8104,4 milliárd forintra csökkent.
Az adatokból azt is megtudhatjuk, hogy a kereskedelmi bankok a jegybanknál mekkora mértékű tartalékot tartottak februárban – januárban ez a 3846,5 milliárd forintos kötelező tartalékon felül további 7077,8 milliárd forintot jelentett. Szintén kiderül a koronavírus idején futó programok kapcsán még aktuális jegybanki követelések nagysága is: a Növekedési hitelprogram refinanszírozásához kötődően 1791,5 milliárd forint volt a bankrendszernél – 61,3 milliárd forinttal kevesebb az egy hónappal korábbinál – sorolta Regős Gábor. Eközben a Növekedési kötvényprogramhoz kötődően 1558,1 milliárd forintnyi eszköz jelenik meg a mérlegben, amely alig tér el az egy hónappal korábbitól – tette hozzá.