Kevesebb mint hatodára esett vissza az infláció

Akár öt-hat százalék feletti mértékben is emelkedhetnek a reálkeresetek.

2024. 03. 08. 8:45
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Februárban a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Januárhoz viszonyítva 0,7 százalékkal emelkedtek az árak – ismertette a Központi Statisztikai Hivatal. Az élelmiszerek ára 2,2 százalékkal nőtt, a háztartási energia kilenc százalékkal, míg az üzemanyagok ára 2,4 százalékkal csökkent éves összevetésben. Az utóbbi termékek januárhoz képest viszont már 6,7 százalékos drágulást mutattak.

– A kormány már októberre egy számjegyűre szorította vissza az áremelkedés mértékét, ami januárra 3,8 százakra mérséklődött. Így 2024. elejére a magyar infláció gyakorlatilag összeomlott, kevesebb, mint hatodára esett vissza, és ez a csökkenés folyatódott februárban – nyilatkozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Jelezte: ez annak köszönhető, hogy a kormány olyan célzott és eredményes intézkedéseket vezetett be, mint az online árfigyelő rendszer és a kötelező akciózás.

 

A miniszter emlékeztetett arra, hogy a szeptemberi fordulat óta ismét nőnek a reálbérek köszönhetően az infláció folyamatos mérséklődésének, és a decemberi 15 százalékos minimálbér, valamint tízszázalékos garantált bérminimum emelésnek. Ezt fogja tovább erősíteni a pedagógus béremelés és az általános bérdinamika is. 

A tartósan alacsony inflációt és az idei évre vonatkozó bérajánlatokat figyelembe véve akár öt-hat százalék feletti mértékben is emelkedhetnek a reálkeresetek.

Nagy Márton szólt arról is, hogy az infláció sikeres letörését követően a kormány már minden erejével a 2024-es év fő feladatára, a gazdasági növekedés helyreállítására fókuszál. Ennek eléréséhez a hazai munkaerő-tartalékok mozgósításával tovább kell fokozni a 15–64 éves korosztály munkaerőpiaci aktivitását, a beruházási rátát 25 százalékos szint felett kell tartani, valamint a fogyasztói bizalom erősítésével és az óvatossági motívum oldásával helyre kell állítani a lakossági fogyasztást.

– A februári infláció alakulása kedvezőbb, mint az elemzői várakozások. Az áremelkedést a megelőző hónapokhoz hasonlóan most is a szolgáltatások, a szeszesitalok, dohányáruk, valamint a ruházkodási cikkek drágulása húzta felfelé, de mindhárom kategóriában lassulást mutatnak az adatok. Éves alapon ugyanakkor csökkent a tartós fogyasztási javak ára, két százalékkal, elsősorban a kereslet visszaesése nyomán, valamint a háztartási energia ára is mérséklődött – ismertette Molnár Dániel, a Makronóm Intézet elemzője. Jelezte: havi bázison is elsősorban az üzemanyagárak húzták fel az áremelkedési ütemet, kedvező viszont, hogy a többi termékkategória esetében nem történt érdemi áremelkedés. Szerinte az év hátralévő részére nézve a legnagyobb kockázatot továbbra is az üzemanyagárak alakulása jelenti, amelyet pedig a világpiaci olajárak és így a globális konfliktusok befolyásolnak. Kérdés emellett, hogy a vállalatok hogyan reagálnak majd a reálbérek emelkedése nyomán várhatóan megugró belső keresletre. 

Éves átlagban 4,9 százalék lehet idén az infláció, amely jövőre 4,2 százalékra lassulhat, miközben a jegybank háromszázalékos célját jövő nyáron érheti el.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Világgazdaság/Kallus György)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.