Februárban a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Januárhoz viszonyítva 0,7 százalékkal emelkedtek az árak – ismertette a Központi Statisztikai Hivatal. Az élelmiszerek ára 2,2 százalékkal nőtt, a háztartási energia kilenc százalékkal, míg az üzemanyagok ára 2,4 százalékkal csökkent éves összevetésben. Az utóbbi termékek januárhoz képest viszont már 6,7 százalékos drágulást mutattak.
– A kormány már októberre egy számjegyűre szorította vissza az áremelkedés mértékét, ami januárra 3,8 százakra mérséklődött. Így 2024. elejére a magyar infláció gyakorlatilag összeomlott, kevesebb, mint hatodára esett vissza, és ez a csökkenés folyatódott februárban – nyilatkozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Jelezte: ez annak köszönhető, hogy a kormány olyan célzott és eredményes intézkedéseket vezetett be, mint az online árfigyelő rendszer és a kötelező akciózás.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy a szeptemberi fordulat óta ismét nőnek a reálbérek köszönhetően az infláció folyamatos mérséklődésének, és a decemberi 15 százalékos minimálbér, valamint tízszázalékos garantált bérminimum emelésnek. Ezt fogja tovább erősíteni a pedagógus béremelés és az általános bérdinamika is.
A tartósan alacsony inflációt és az idei évre vonatkozó bérajánlatokat figyelembe véve akár öt-hat százalék feletti mértékben is emelkedhetnek a reálkeresetek.
Nagy Márton szólt arról is, hogy az infláció sikeres letörését követően a kormány már minden erejével a 2024-es év fő feladatára, a gazdasági növekedés helyreállítására fókuszál. Ennek eléréséhez a hazai munkaerő-tartalékok mozgósításával tovább kell fokozni a 15–64 éves korosztály munkaerőpiaci aktivitását, a beruházási rátát 25 százalékos szint felett kell tartani, valamint a fogyasztói bizalom erősítésével és az óvatossági motívum oldásával helyre kell állítani a lakossági fogyasztást.