A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat legfrissebb adatai alapján 2024. májusban is folytatódott a regisztrált álláskeresők számának folyamatos csökkenése, a regiszterben jelenleg mindössze 225,9 ezren szerepelnek, ami a rendszerváltás óta mért harmadik legalacsonyabb adat. Ez 2023 májusához képest 1,2 százalékos, vagyis közel háromezer fős, a megelőző hónaphoz viszonyítva pedig kétszázalékos, azaz mintegy ötezer fős csökkenést jelent – hívta fel a figyelmet közleményében Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Emlékeztetett: a Gyurcsány-korszakhoz képest ma már egymillióval dolgoznak többen, átlagosan háromszor magasabb fizetésért, miközben 2010 elejéhez képest több mint négyszázezer fővel csökkent a munkát keresők száma.
Czomba Sándor hangsúlyozta, a kormány célja, hogy a mintegy háromszázezer fős hazai munkaerőpiaci tartalék mozgósításával tovább emelje az aktivitást, a 20–64 évesek körében pedig a jelenlegi 81-ről 85 százalékra növelje a foglalkoztatottságot. Ennek elérése érdekében a kormány 2030-ig 460 milliárd forint összértékben indít uniós finanszírozású munkaerőpiaci programokat.
Ezek közül áprilisban kezdetét vette a fiatalok foglalkoztatottságának növelését segítő, több mint 196 milliárd forint keretösszegű Ifjúsági garancia plusz program, május 16-tól pedig 150 milliárdos kerettel elindult a harminc év feletti álláskeresőket támogató program.