– A közép-európai országoknak köszönhetően Németország kénytelen eltörölni a gáztranzitra kivetett különdíját – ismertette közösségi oldalára feltöltött videós bejegyzésében Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője emlékeztetett: a német kormány 2022-ben hivatalosan azért vezette be az intézkedést, hogy a magas gázárak mellett is képes legyen felölteni tárolóit.
A szakértő szerint ez már akkor is méltánytalan volt, hiszen a díjjal azokra az országokra terhelte az oroszokkal szemben folytatott kereskedelmi konfliktusának költségeit, amelyek nem tehettek az egészről. A német kormány ráadásul politikai nyomást gyakorolt az érintettekre, hogy mielőbb váljanak le az orosz gázról, azaz inkább Németországon keresztül vásároljanak többet, drágábban, és ezzel növeljék a díjból befolyó extra bevételeket.
Aztán eltelt több mint egy év, a tőzsdei árak korrigáltak, az ellátási kockázatok mérséklődtek, de a németek mégis a díj hatályának hosszabbításáról és mértékének emeléséről döntöttek.
– Ez végérvényesen kihúzta a gyufát a régiónkban, és hosszas vita után Ausztriának, Szlovákiának, Csehországnak, és Magyarországnak végül sikerült elérnie, hogy a németeknek ki kelljen vezetnie a díjat – mondta Hortay Olivér. A Századvég üzletágvezetője hozzátette:
az eset tanulsága, hogy a közép-európai országok képesek lehetnek ellenpólust teremteni a magállamokkal szemben és hatékonyan képviselni érdekeiket. Csak össze kell fogniuk és a sarkukra állniuk.