Egyre többek előtt válik nyilvánvalóvá Európában, hogy az ideológiavezérelt zöld- és szankciós politika miatt a piaci energiaárak sokaknak ma is megfizethetetlenek. Ezért semmi különös nincs abban, hogy az európai zöldek a képviselőik negyedét bukták az idei uniós választáson. Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője szerint ez erős jelzés a polgároktól, hogy többé nem kérnek az ideológiavezérelt, egydimenziós, önsorsrontó klímapolitikából.
– Az elmúlt években az Európai Unió azért bukta el a zöldtechnológiákért folytatott küzdelmet, mert míg a konkurens régiók – Kína és az Egyesült Államok – a klímapolitikát elsősorban a befolyásuk erősítésére használták, addig Európa egyre durvább korlátokkal fékezte saját gazdaságát. Ez a káros szemléletmód egy az egyben a zöldektől származik. Ezt a választók is világosan látják, és meg is üzenték a vezetőiknek – magyarázta.
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy ma az az Európai Unió első számú energiapolitikai problémája, hogy a polgárok negyede nem képes felfűteni az otthonát, illetve időben befizetni a rezsiszámláit.
Emlékeztetett arra, hogy amikor az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság meghirdette az európai zöldmegállapodást, az arány egyszámjegyű volt. Miután kitört az energiaválság, a mutatók leginkább azokban a tagállamokban emelkedtek meg, amelyek – a korai brüsszeli elvárásoknak megfelelően – nem vagy csak későn vezettek be tarifatámogatásokat.
– Azokban az országokban tehát, amelyek az Európai Bizottság egyre erősödő, a támogatások kivezetésére irányuló felhívásait teljesítik, az energiaszegénység is súlyosbodik. Ursula von der Leyen energiapolitikája megbukott. Európának nem zöldideológiára és kereskedelmi konfliktusokra, hanem több energiára és alacsonyabb piaci árakra van szüksége. A lakossági fogyasztókat pedig egészen addig védeni kell, ameddig nem lesz valódi korrekció – hangsúlyozta Hortay Olivér. Az Európai Bizottság szerint ezzel szemben a piaci energiaárak már nem indokolják a tarifatámogatásokat, ezért azokat ki kell vezetni. Hortay Olivér kiemelte: ez súlyos tévedés. A 2022-es mélyponthoz képest a villamos energia és a gáz tőzsdei átlagára korrigált ugyan, de így is több mint kétszer annyiba kerül, mint az energiaválság előtt. Azok a tagállamok, amelyek – a korábbi brüsszeli felszólításoknak megfelelően – kivezették a lakossági támogatásokat (vagy egyáltalán nem védték kellő mértékben a fogyasztóikat), rezsicsapdába kerültek.
Az áremelkedés ráadásul olyan mértékű, ami a magas jövedelmű országok lakosainak is súlyos károkat okozhat. Az Európai Unió előtt álló legégetőbb feladatot tehát nem a tarifatámogatások, hanem az energiaszegénység felszámolása jelenti.
A Századvég üzletágvezetője a közösségi oldalára feltöltött tegnapi bejegyzésében egy amerikai fejleményre is felhívta a figyelmet. Jelezte: az olajiparáról híres, hagyományosan jobboldali Texas állam zöldenergia-termelése az idei tavaszra megelőzte a „klímaharcos” baloldali Kaliforniáét. A texasi eredmény – ami új amerikai rekordnak számít – szimbolikus. Kalifornia ugyanis a gazdaság korlátozására és a bürokratikus kötelezettségekre épülő progresszív klímapolitika fellegvára.
– Texas ezzel szemben pragmatikus megközelítési módot képvisel. Saját polgárai és vállalatai korlátozásával csínján bánik, és ez nemcsak az éppen aktuális demokrata hóbortokra, de a beruházásokra is igaz. Márpedig a napelempanelek árának csökkenése miatt mostanra a napsütötte Texasban nagyon megéri megújulókba fektetni, így a zöldenergia-termelő kapacitások is robbanásszerű bővülésnek indultak – ismertette. Hortay Olivér szerint az eset jól mutatja, hogy a zöldátállást a fejlődés és a technológia sokkal hatékonyabban képes szolgálni, mint a „masírozó” radikális mozgalmakra, semmitmondó klímacsúcsokra vagy önsorsrontó bürokratikus korlátokra építő progresszív politika.