A német ipar elhúzódó válsága fékezi a magyar ipar teljesítményét

A megoldást a gazdasági semlegesség jelenti.

2024. 11. 06. 9:06
Esztergom, 2022. október 20. 
A hegesztő üzem robotjai az esztergomi Suzuki-gyárban 2022. október 19-én.
MTI/Szigetváry Zsolt
A hegesztő üzem robotjai az esztergomi Suzuki-gyárban Fotó: Szigetváry Zsolt
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptemberben az előző év azonos időszakához képest 5,4 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene naptárhatástól megtisztított adatok alapján, míg az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődött – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal szerda reggeli adataiból. 

A hazai ipar teljesítményét továbbra is a gyenge külső konjunktúra, a külső kereslet, különösen a német ipar agóniája fékezi. Pozitívumként emelhető ki, hogy az élelmiszeripar éves alapon növekedést mutatott – reagált a friss számokra a Nemzetgazdasági Minisztérium. 

Az adatok rávilágítanak, hogy a német gazdaságtól való túlzott függésre a gazdasági semlegesség jelenti a megoldást. A versenyképességi problémákkal küzdő Nyugat mellett a jelenleg sokkal nagyobb növekedést felmutató Kelet felé is meg kell erősíteni hazánk gazdasági kapcsolatait. 

A gazdasági semlegesség hozzájárulhat az ipar teljesítményének helyreállításához, a nemzetgazdaság teljesítményébe azok a jelentős gigaberuházások is folyamatosan bekapcsolódnak a közeljövőben, mint pl. a CATL, BYD, BMW, SEMCORP vagy az EcoPro, amelyek új lendületet képesek adni a magyar iparnak.

A kormány 21 intézkedésből álló új gazdaságpolitikai akciótervet dolgozott ki, amely jelentős mennyiségű pénzt juttat a magyar gazdaságba, tovább élénkíti a fogyasztást, új lendületet ad a beruházások és a hazai ipar számára, így támogatva, hogy a magyar gazdaság 2025-ben három százalék fölötti növekedést érjen el. A munkáshitel, a megduplázott családi adókedvezmény, és a megfizethető lakhatást szolgáló intézkedések mellett, az akcióterv részét képezi a Demján Sándor program is, amely kedvezményes hitelekkel és egy százmilliárd forintos tőkeprogrammal ösztönzi a kkv-k termelékenységének javulását.

A Demján Sándor program részeként a kormány 2024. november elsejétől a Széchenyi-kártya-program beruházási típusú hiteltermékei esetén 3,5 százalékra csökkentette az éves kamatot. A kormány intézkedése a kedvezményes kamatozás révén egy százmilliós, tíz évre felvett hitel esetében több mint negyedével csökkentheti a vállalkozások finanszírozási terheit – olvasható a tárca közleményében.

 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.