Bábolnán bemutatkozott az első működő energiaközösség

Bábolnán útjára indult a hazánkban egyedülálló, de világszerte is ritka kezdeményezés, amelynek célja, hogy a helyben megtermelt áramot helyben is fogyasszák el. Ezzel bemutatkozott Magyarország első, üzemszerű működésre képes és MEKH által hivatalosan is bejegyzett energiaközössége.

2024. 11. 19. 12:05
Debrecen, 2022. november 28.
Az MVM Csoport új napelemparkja Debrecenben az átadás napján, 2022. november 28-án. Az 52 ezer napelempanel üzembe helyezése 15 ezer háztartás energiaigényét fedezi, és évente több mint 33 ezer tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást.
MTI/Czeglédi Zsolt
Illusztráció Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bábolna mindig is élen járt az előremutató innovációk területén, és a mindenkori önkormányzat örömmel állt az ilyen kezdeményezések élére ,mint amilyen Magyarország első, üzemszerű működésre képes és MEKH által hivatalosan is bejegyzett energiaközössége. 

Előzményként említhető, hogy a település már a kilencvenes években a környezettudatosság felé fordult, a szelektív hulladékgyűjtés mellett mérőműszerekkel vizsgálták a vízbázist 

- írta a novekedes.hu a Bábolnán létrejött energiaközösség kapcsán, idézve a település polgármesterét.

Ami az energiaközösséget illeti,  jelenleg az önkormányzat a társulás legnagyobb szereplője gázmotoros kiserőművével és naperőművei bevonásával. Hamarosan taggá válik az IKR Agrár Kft. 340 kilowattos naperőművel, az OSI Food Solutions Kft. nagyfogyasztóként, illetve három magánszemély napelemmel és villamosenergia tárolóval. A rendszert kiegészíti egy 200 kilowattos, akkumulátoros áramtároló egység és egy V2G busztöltő, amely képes az igénybevétel egyenetlenségeit kisimítani.

Bábolnán még egy metángázos gázmotor is segít az energiatermelésben, amelynek működtetéséhez szükséges gázmennyiséget saját kutjukból nyerik és a többletgáz felhasználásával fűtik az önkormányzat intézményeit és működik a főzőkonyha is. 

Célja a fenntarthatóság növelése, az energiafüggetlenség elérése és a közösségi összefogás révén a költségek csökkentése.

A közösségi alapú energiaellátásban a tagok megoszthatják a beruházási költségeket, és az energia költsége csökkenhet a háztartások számára. Az energiaközösségek elsősorban megújuló energiát használnak, ezzel csökkentve a szén-dioxid-kibocsátást és hozzájárulva a környezeti terhelés csökkentéséhez.

A háztartási kiserőművek termelését a társulás ipari szereplői használhatják fel, ennek köszönhetően a háztartások az áramszolgáltató által felkínált általános átvételi árnál drágábban tudják eladni a fel nem használt energiát, az átvevő pedig a piacinál kedvezőbb áron vételezhet. A helyben megtermelt áramot helyben használják fel. Az energiaközösség egyben az országos hálózatoktól való függést is csökkenti.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.