Nagy Márton: Helyreállt a fogyasztás, masszív emelkedés volt az egészségpiacon is

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyitotta meg a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének évzáró konferenciáját. A miniszter arra kérte az ágazat szereplőit, hogy járuljanak hozzá a jövő évi gazdasági növekedéshez.

2024. 11. 26. 14:20
Fotó: Kallus Gyorgy
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Két nehéz éven vagyunk túl, az idén a német gazdaság gyengélkedése és térvesztése okozza a nehézségeket. Ez gyűrűzött be a magyar gazdaságba, kicsi a belső piac, a gazdaságpolitikát nem lehet átállítani a belső piacra, ki vagyunk téve a külső konjunktúrának. A negyedik negyedévben 3-4 százalékos kiskereskedelmi bővülés adódhat, ez egy jelentős visszapattanás, és az iparban is lesz meglepetés. A gazdaság láthatóan kezd helyreállni, a fogyasztás visszatért” – fogalmazott Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a gyógyszergyártók szövetségének rendezvényén. Hozzátette: az ipar negyedik negyedéves adataival kapcsolatban még óvatosan fogalmaz.  

Nagy Márton miniszter szerint a jövő évre vonatkozó 3 százalékos növekedés reális. Fotó: Kallus György

Kijelentette, a  jövő évre vonatkozó 3 százalékos növekedést mindenki reálisnak tartja, de ezért tenni kell, ezért a szervezet tagjait arra kérte, járuljanak hozzá a jövő évi növekedéshez. 

A belső helyreállás elindult, élénkül a kereslet. A legmasszívabb emelkedés a gyógyszer- és illatszerágazatban van. A költés megindult az autópiacon is, egyre nagyobb a szolgáltatások fogyasztása, és egyre magasabb a külföldi fogyasztás is, az e-kereskedelem tarolja a piacot.

A német gazdaság gyengélkedése, recessziós állapota, az elektromos átállással kapcsolatos bizonytalanságok nem kedveznek az európai gazdaságnak. A magyar feldolgozóipar emiatt szenved, a termelés – elsősorban az export miatt – gyenge, optimizmusra nincsen ok. De Magyarország abban érdekelt, hogy a német gazdaságnak jól menjen, találják meg az útjukat. Az inflációt visszaszorítottuk, a 3 százalékos növekedés reális, és 8-9 százalékos reálbér-növekedésre számít – ezzel zárta beszédét.

 

A magyar gyógyszeriparra lehet építeni

A 25 tagvállalatot tömörítő szövetség (Magyosz) 2020 óta a Külgazdasági és Külügyminisztérium – így közvetve Magyarország kormánya – stratégiai partnereként tevékenykedik. Idén a szervezet a Deloitte-ot bízta meg az iparági tendenciákat feltáró átfogó anulmány készítésével. A tanulmány jelen piaci helyzetre vonatkozó legfontosabb állítása az, hogy a magyar gyógyszergyártás a magyar ipar stabil pillére, amelyre érdemes építeni.

A gyógyszergyártás a feldolgozóipar által megtermelt bruttó hozzáadott érték 7 százalékát adja, és az egy foglalkoztatottra jutó hozzáadott értékben messze meghaladja a feldolgozóipari átlagot (24,6 százalék a KSH adatai szerint). Az ágazat bruttó hozzáadott értékét tekintve nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedően teljesít Magyarország – a hazai gyógyszergyártás teljesítménye messze meghaladja a környező országokét. A gyógyszergyártás bruttó hozzáadott értéke a kibocsátás szinte felét, 47 százalékát teszi ki, ezzel messze meghaladva a feldolgozóipari alágak teljesítményének 20 százalékos átlagát – hangzott el a konferencián.

A feldolgozóipari alágak közül a gyógyszergyártás exportértékesítési aránya (87 százalék) a negyedik legmagasabb, egyre pozitívabb kereskedelmi egyenleg mellett. A V4-országok közül Lengyelország, Csehország, Szlovákia is nettó importőr a gyógyszeripari termékeket tekintve, egyedül Magyarország külkereskedelmi egyenlege pozitív ezen a területen.

A Deloitte tanulmánya kiemelte: az elmúlt tíz évben stabilan 50 százalék felett volt a patikából megvásárolt, hazai gyártású készítmények aránya, a Magyosz szerepe az alapellátásban így meghatározó Magyarországon. Ezért gazdasági szempontból is fontos momentum, hogy a kormány kivezette az ágazati szereplőket érintő extraprofitadót, amit egyébként a szereplők üdvözöltek. Ugyanakkor továbbra is túladóztatottnak ítélik a piacot, hiszen 80 címen fizetnek közterhet, hozzájárulva ezzel a költségvetés stabilitásához. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.